وزیر خارجه عربستان با بورل درباره برجام گفتگو کرد


به گزارش خبرگزاری فارس، فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان روز جمعه در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه 20 با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت وگو کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داد که در این دیدار دو طرف روابط عربستان و اتحادیه اروپا و راه های تقویت همکاری ها در زمینه های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، فیصل بن فرحان و جوزف بورل همچنین در مورد برنامه هسته ای ایران و مذاکرات بین المللی در مورد آن گفتگو کردند.

مذاکرات دوحه در 7 و 8 جولای برگزار شد. در این مذاکرات دو روزه، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با میانجیگری انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، توافق هسته ای برجام را مورد بررسی قرار دادند.

پس از پایان مذاکرات، آمریکا مدعی شد که برخی مطالبات غیر از برجام دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات بوده است. ایران بی نتیجه بودن مذاکرات را رد کرده است.

تحلیلگران می گویند فشار رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مسائل داخلی آمریکا منجر به عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر شده است.

بایدن در سال 2021 زمانی به قدرت رسید که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد. این سیاست علاوه بر ناکامی در دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد دودستگی در روابط بین کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و اثربخشی سیستم تحریم به عنوان یکی از سلاح های اصلی سیاست خارجی آمریکا را تهدید می کند. ، و از همه مهمتر جریان استکبارستیزی در ایران تقویت شده است.

جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات خود دو نوع تحریم را «تصویب لغو تحریم‌ها» و «تضمین پایداری برجام» به‌عنوان خواسته‌های اصلی خود دانسته و تاکید کرد: خروج از این برجام تنها پس از پایان تحریم‌ها انجام می‌شود. برداشته شد. توافق دوجانبه که در ازای تحریم‌های خاص، منافع اقتصادی ملموسی را برای ملت ایران به همراه خواهد داشت، رعایت آن و پذیرش آن را منطقی می‌سازد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.