پاسخ به سوالات داوطلبان کنکور در مورد انتخاب رشته


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، 1489 هزار و 220 داوطلب در 5 گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری 1401 از 17 تا 20 تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری 1401 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلبانه کارنامه آزمون را از اینجا مشاهده کنند.

از مجموع داوطلبان شرکت کننده در کنکور، 10 میلیون و 157 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته و رشته همراه با آزمون شدند.

این داوطلبان باید درک کاملی از زمان و نحوه انتخاب رشته داشته باشند.

* جزئیات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

پور عباس: سامانه ویژه نامه و انتخاب رشته مجازی برای انتخاب رشته پیک سنجش از پنجشنبه 22 مرداد ماه در سایت سازمان سنجش فعال می شود.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته از روز جمعه 14 آگوست در وب سایت SANSA در دسترس خواهد بود.

مهلت انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه 26 مرداد آغاز و تا شنبه 22 مرداد ماه ادامه دارد.

فارس: سامانه انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور از 22 مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن سهمیه گروه های آزمایشی کمتر از 20 هزار تومان هزینه کنند. ، درصد و رتبه نامزد. لیست رشته ها و دانشگاه های روزانه، شبانه، دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و غیرانتفاعی برای انتخاب رشته با آخرین اطلاعات سال های اخیر.

البته جدای از این سامانه، داوطلبان باید بدانند که مدارس و مراکز مشاوره تحصیلی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان مشاوره با هزینه کم را ارائه می دهند.

به احتمال زیاد بنیاد شهید، امور ایثارگران و کمیته امداد نیز به داوطلبان کنکور مشاوره خواهند داد.

فارس: برخی از داوطلبان در کنکور ثبت نام نکردند و اکنون تصمیم به ثبت نام (با سوابق تحصیلی) برای ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون گرفته اند، این داوطلبان چه باید بکنند؟

پور عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از 27 مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در رشته های بدون آزمون اقدام کنند.

این مهلت تا 23 آگوست می باشد.

فارس: آن دسته از داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند اما غیبت کردند چطور؟

پور عباس: در صورتی که این داوطلبان مایل به ادامه تحصیل در رشته‌های بدون آزمون باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در آن رشته‌ها ندارند و می‌توانند از میان ۱۵۰ رشته محل تحصیلی که در آن سوابق تحصیلی را ثبت کرده‌اند، از دفترچه راهنمای انتخاب رشته انتخاب کنند. (بدون آزمون).

فارس: داوطلبان دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی یا آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: داوطلبانی که در هنگام ثبت نام برای پذیرش در دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی علاقه خود را اعلام نکرده اند در این مرحله برای هر یک از این رشته ها مبلغ 200000 ریال جداگانه پرداخت خواهند کرد. سامانه پرداخت آنلاین سازمان سانسا، برای انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها.

داوطلبان متقاضی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی تهران در صورتی که مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی و تربیت معلم باشند، می توانند در این مرحله با پرداخت حق الزحمه اقدام کنند. همچنین می توانند از طریق سامانه پرداخت اینترنتی موسسه ارزیابی کننده رشته های این دانشگاه ها به مبلغ 200 هزار ریال، رشته های مربوط به این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد از 27 مردادماه پس از اعلام نتایج اولیه آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند تا از زمان و نحوه انجام آزمون مطلع شوند. انتخاب رشته این دانشگاه..

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401 حدود 503 هزار نفر است که از این تعداد 167 هزار نفر از طریق رشته های امتحانی و 336 هزار نفر از طریق رشته های سوابق تحصیلی و نتایج نهایی پذیرفته شده اند. کنکور سراسری 1401 هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.