پاسخ کیهان به ادعای اصلاح الطب/ روزنامه جرجم به دلیل عدم رعایت تذکرات کمیسیون ویژه.


به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، روزنامه اصلاح طلب آرمان بدون اشاره به دلایل سقوط برجام نوشت: در احیای برجام، فرصتی را از دست دادیم.

«آرمان» به قول یکی از نمایندگان سابق مجلس نوشت: دولت در سیاست منطقه‌ای خود در یک سال گذشته نمره قابل قبولی دریافت کرده است، اما هنوز در سیاست جهانی به ویژه در مورد برجام یافت نشد سیاست خارجی ایران همواره ضعیف بوده و رویکردی یک جانبه به سیاست خارجی دارد به ویژه در رژیم های مختلف به عنوان مثال رژیم هایی مانند رژیم حسن روحانی سیاست خارجی و جهانی را دنبال کرده اند و بخش عمده ای از سیاست خارجی در رابطه با برجام اما می‌توان دید که دولت آقای رئیسی از برجام و سیاست جهانی دور شده و به سمت روابط منطقه‌ای و روابط دوجانبه تلاش می‌کند، اما هر دو سیاست خالی از اشکال نیست، یعنی می‌بینیم که بسیاری از روابط منطقه‌ای و دوجانبه آقای روحانی به حالت تعلیق درآمده است و از طرفی می‌بینیم که سیاست‌های منطقه‌ای که در دولت آقای رئیسی انجام شد، مثلاً توافقنامه شانگهای و سایر روابط منطقه‌ای بود. ادعا می کنند که آنها وجود داشته اند، تا حدی به دلیل مشکلات من موفق نشد.

نویسنده می افزاید: اما آنچه امروز در عرصه سیاست خارجی ایران اهمیت دارد بحث برجام است که دولت هنوز کارنامه خوبی در آن نشان نداده است و در حال حاضر شورای عالی امنیت ملی آقای بریل در حال بررسی متن پیشنهادی است و یک نوع تقسیم کار بین خود دولت و حامیانش ایجاد شده است، هیچ توجیهی وجود ندارد، حالا اگر توافقی حاصل شود، دو سوال باقی می ماند، اول اینکه تفاوت قابل توجهی بین توافق دولت و دولت چیست. توافقی که 15 ماه پیش انجام شد؟یعنی چه رابطه معناداری بین برآیند منافع ملی کشور با متن وجود دارد؟یعنی اگر یک سال پیش توافق می کردیم آیا ایران بیشتر از الان می گرفت؟ مشکل این است که دولت باید به فرصت هایی که در این دوره به وجود آمد پاسخ داده شود. آرایشگرها بیشترین درخواست را داشتند. به عبارت دیگر، در طول 50 سال گذشته، بازار انرژی هرگز به اندازه چند ماه گذشته تقاضای زیادی نداشته است. در روزهایی که ایران می توانست 3 میلیون بشکه نفت را با بیش از 100 دلار در بازار عرضه کند و یک سری قراردادهای بزرگ برای انتقال گاز ایران و بازارهای باثبات منعقد کند، فرصتی از دست رفت. “

به نظر می رسد این نماینده سابق که یکی از بنیانگذاران تصویب برجام در مجلس نهم بود، سرنا را با سر پهن بازی کرده است. یعنی امثال ایشان پاسخ دهند که چرا توافقی را تصویب کردند که کمیته ویژه رسیدگی به برجام ایرادات اساسی داشت و نسبت به آن هشدار داد؟ این توافق که در کمتر از 20 دقیقه توسط نمایندگان در کنگره نهم تصویب شد، چنان سست و فاقد ضمانت بود که دولت اوباما و کنگره آمریکا بارها آن را در هفته های اول پس از تصویب آن نقض کردند. و سپس دولت ترامپ (توسط) با اطمینان از ماندن رژیم معنوی در برجام به هر قیمتی و تحت هر شرایطی و بدون هزینه نقض برجام) همه آمریکایی‌ها به طور کامل از تعهدات خود خارج و به کلی لغو آن شدند.

با در نظر گرفتن این واقعیت تلخ تاریخی و به دنبال فشار عملی دولت بایدن در 18 تا 19 ماه گذشته برای پیروی از سیاست شوم دولت ترامپ و امتناع از لغو تحریم‌های مهم یا ارائه ضمانت‌های مشروع، این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد. اصرار؟ آیا بنا به درخواست آمریکا با مکانیسم ماشه دسترسی به کاهش قیمت نفت بدون در نظر گرفتن مسئولیت منافع و منافع ایران مواجه می شوند؟

به عنوان مثال، اگر ایران اکنون با یک معامله جزئی بتواند ذخایر نفت خود را در بازار بفروشد و قیمت جهانی نفت به 20 تا 30 دلار کاهش یابد، اما آمریکا در عرض دو ماه به درآمد ایران دسترسی داشته باشد، من موانعی را قرار می دهم، پس چه؟ چه کاری آیا می توان دوباره آمریکا را از برجام خارج کرد و دسترسی این کشور به مکانیسم ماشه (اعمال مجدد خودکار تحریم ها بدون مشورت سایر اعضای شورای امنیت) را مسدود کرد؟

به نظر می رسد برخی از عناصر غربی قصد فرصت سوزی در احیای برجام را دارند، آنها نگران منافع آمریکا هستند وگرنه طبیعتاً اگر به فکر منافع ایران باشد گذشته است و حاضر به احیای آن نخواهد بود. . کلاهبرداری با ابعاد بزرگتر و خطرناکتر.

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.