پرداختن به مسائل فرهنگی کلید موفقیت در اولویت های جامعه است.


به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، امام جمعه حجت الاسلام سید مهدی قریشی ارومیه در خطبه های نماز جمعه امروز ارومیه اظهار داشت: ترس از خدا گریه بر امام حسین (علیه السلام) و حفظ نام و نامش است. هدف زنده که نشان از تقوای انسان دارد

قریشی بیان کرد: گریه انسان انواع زیادی دارد، یک نوع گریه زمانی است که انسان پس از شنیدن احکام و آیات خداوند گریه می کند و نوع دوم گریه که از مقدس ترین گریه هاست گریه است. انسان به خاطر گناهانش از خدا می ترسد و در مقابل عظمت خدا احساس کوچکی می کند.

قریشی افزود: دین مبین اسلام ما را به گریه کردن، زنده نگه داشتن نام و راه امام حسین (ع) و یادآوری مصائب آن حضرت دعوت می کند که با فضیلت ترین فریاد است.

خطیب جامی ارومیه در ادامه سخنان خود گفت: دشمن در تلاش است تا ظلمی را که بر جامعه بشری روا داشته است را فراموش کند و با لباس گوسفندی ما را فریب دهد و نباید ظلم آنها و فریب مردم را فراموش کنیم. دشمن بیا بخوریم.

قریشی ضمن گرامیداشت روز خبرنگار گفت: امروز خبرنگار باید با تکیه بر کلام حضرت آقا به موضوع جهاد بیشتر توجه کند.

وی افزود: روزنامه نگاری و نحوه خبر نویسی بسیار مهم است زیرا منجر به تقابل در جامعه می شود و جدای از این مسائل یک خبرنگار باید همواره به مسائل اخلاقی و رفتار حرفه ای توجه کند.

خطیب جمعه ارومیه گفت: خبرنگاران باید انصاف داشته باشند و مانع اخبار به گونه ای نباشند که در جامعه شبهه، تخریب و درگیری ایجاد شود، خبرنگاران نیز بدانند هر خبری باید منعکس شود، نیازی نیست، اخباری مانند تصادفات جاده ای باعث آن می شود. می توان تنش های عمومی را دست کم گرفت و در عوض اخباری را گزارش کرد که بینش سیاسی و مبارزه با فساد را تقویت می کند.

قریشی بیان کرد: اقتصاد باید بر اساس فرهنگ تعریف شود، اگر فرهنگ را نادیده بگیریم به ما آسیب می زند، اگر این فرهنگ برای دفاع مقدس و قیام امام حسین(ع) نبود، نمی توانستیم انجام دهیم. برای زنده نگه داشتن جنگ تحمیلی 8 ساله سوریه.

وی ادامه داد: مسئولان فرهنگ را دستاویزی برای سایر مسائل و اولویت ها فراموش نکنند زیرا معیشت در بستر فرهنگ بهبود می یابد. امروز اگر شما هم می بینید که کشورهای توسعه یافته هم ابتدا پیشینه فرهنگی را اصلاح می کنند و به موضوع اقتصادی هم رسیدگی می کنند.

خطیب جمعه ارومیه گفت: متأسفانه این روزها به جای تبلیغ محرم و امام حسین (ع) پر از بنرهای تبلیغی دانشگاه های خارجی است که هدفشان هدایت سرمایه های مردم به کشورهای خارجی است.

وی همچنین تاکید کرد: امروز بهترین دانشگاه های کشور را داریم که اگر سطح دانشگاه ها مطلوب نباشد نیاز به اصلاحات در مسئولین و آموزش عالی است چرا که این تبلیغ شایسته ما و منطقه ما نیست. همچنین مدرک برخی از این موسسات خارجی مورد قبول ایران نیست.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.