پروازهای تخلیه کننده پس از انفجار فرودگاه کابل از سر گرفته می شود


پروازهای تخلیه از افغانستان روز جمعه با یک فوریت جدید از سر گرفته شد ، یک روز پس از آن که دو بمب گذاری انتحاری هزاران نفر از مردم ناامید را که از اسارت طالبان فرار کرده بودند و بیش از 100 کشته را به پایان رساند. راهپیمایی ، پایان دادن به طولانی ترین جنگ در ایالات متحده.

با بلند شدن صدای اذان در کابل با ناله هواپیماها در حال بلند شدن ، جمعیت مشتاق بیرون فرودگاه مانند همیشه زیاد بود. در یک نقطه ، ده ها تن از اعضای طالبان با استفاده از سلاح های سنگین در فاصله 500 متری فرودگاه مانع از حرکت هرکسی به جلو شدند.

مقامات افغان و آمریکایی گفتند که در انفجارهای روز پنجشنبه در نزدیکی فرودگاه بین المللی کابل دست کم 95 افغان و 13 سرباز آمریکایی کشته شدند. این مرگبارترین روز برای نیروهای آمریکایی در افغانستان از اوت 2011 است. اجساد را از محل حادثه خارج کردند و به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند زیرا اجازه نداشتند با رسانه ها صحبت کنند.

در انفجار روز پنجشنبه در نزدیکی فرودگاه کابل ، دست کم 60 افغان و 13 سرباز آمریکایی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
در انفجار روز پنجشنبه در نزدیکی فرودگاه کابل ، دست کم 60 افغان و 13 سرباز آمریکایی کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
AP

در یک سخنرانی احساسی ، رئیس جمهور جو بایدن وابسته به گروه دولت اسلامی در افغانستان را مقصر دانست ، که بسیار افراطی تر از شبه نظامیان طالبان است که کمتر از دو هفته پیش قدرت را به دست گرفتند.

ما آمریکایی ها را نجات می دهیم. بایدن متحدان افغان خود را بیرون خواهد کشید و ماموریت ما ادامه خواهد یافت. “اما با وجود فشارهای شدید برای تمدید مهلت روز سه شنبه ، او تهدید به حملات تروریستی را دلیلی برای حفظ برنامه خود عنوان کرد.

طالبان که دو دهه پس از برکناری در حمله آمریکا به دنبال حملات یازدهم سپتامبر در کنترل افغانستان قرار گرفت ، بر ضرب الاجل اصرار دارند. دولت ترامپ در فوریه 2020 با طالبان به توافقی دست یافت که خواستار توقف حملات به آمریکایی ها در ازای خروج همه نیروها و پیمانکاران آمریکایی تا ماه مه بود. بایدن در ماه آوریل اعلام کرد که آنها را در ماه سپتامبر ترک خواهد کرد.

در حالی که ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از 100000 نفر از کابل با خیال راحت خارج شده اند ، حدود 1000 آمریکایی و ده ها هزار افغان دیگر در حال تلاش برای راهپیمایی بر روی یکی از بزرگترین پل های هوایی تاریخ هستند. ژنرال فرانک مک کنزی ، رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده که بر تخلیه نظارت می کرد ، پنجشنبه گفت حدود 5،000 نفر در فرودگاه منتظر پرواز هستند.

با این حال موارد بیشتری در راه بودند. حملات روز پنجشنبه باعث شد جمشاد ، که تنها نام خود را ذکر کرد ، جمعه صبح به همراه همسر و سه فرزند خردسال خود به آنجا آمد و دعوت نامه ای را به یکی از کشورهای غربی که نمی خواست نامش را اعلام کند ، دریافت کرد. این اولین تلاش او برای بیرون آمدن بود و او گفت: “پس از انفجار من تصمیم گرفتم که تلاش کنم زیرا اکنون می ترسم حملات بیشتری رخ دهد و اکنون فکر می کنم باید بروم.”

احمدالله هروی گفت: “باور کنید ، من فکر می کنم هر لحظه یا هر لحظه یک انفجار رخ می دهد ، خدا شهادت من است ، اما ما در زندگی خود چالش های زیادی داریم ، بنابراین ما با آمدن به اینجا و غلبه بر ترس در معرض خطر هستیم.” فرار کردن

صحنه های فرودگاه ، با زانو زدن افراد در فاضلاب و خانواده ها با هل دادن اسناد و مدارک و حتی کودکان کوچک به طرف نیروهای آمریکایی در پشت سیم تیغ ، بسیاری را در سراسر جهان وحشت زده کرده است زیرا تلاش های دور برای کمک به فرار مردم ادامه دارد.

اما این امکانات به سرعت برای بسیاری از بین می رود. برخی از متحدان ایالات متحده گفته اند که به تلاش های تخلیه پایان می دهند ، تا حدی به ایالات متحده فرصت دهند تا عملیات تخلیه خود را قبل از خروج 5000 سرباز خود در روز سه شنبه به پایان برساند.

بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که تخلیه آن از افغانستان تا چند ساعت دیگر به پایان می رسد و مرکز اصلی پردازش بریتانیا برای افغان های واجد شرایط بسته شده است. بن والاس ، وزیر دفاع آمریکا به اسکای نیوز گفت که روز جمعه “هشت یا نه” پرواز تخلیه وجود خواهد داشت و این آخرین پروازها خواهد بود. نیروهای انگلیسی در روزهای آینده راهپیمایی خواهند کرد.

بریتانیا روز جمعه به تخلیه خود در افغانستان پایان می دهد.  ذیل "هشت یا نه" پروازهای بیشتر
بریتانیا روز جمعه تخلیه خود در افغانستان را پایان می دهد. پس از “هشت یا نه” پرواز دیگر.
AP

دولت اسپانیا اعلام کرد به عملیات تخلیه خود پایان داده است. وزیر امور اروپایی فرانسه ، کلمنت بون ، به رادیو فرانسوی Europe 1 گفته است که فرانسه عملیات تخلیه خود را “به زودی” متوقف می کند ، اما ممکن است تلاش کند که آن را تا بعد از جمعه شب تمدید کند.

هزاران نفر از افغانها ، به ویژه کسانی که با ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی کار کرده بودند ، اکنون با وجود عفو کامل این گروه از ترس انتقام جویی ، از دست طالبان پنهان شده اند. این گروه شبه نظامی مدعی شد که از زمان حکومت سخت خود از سال 1996 تا 2001 ، هنگامی که زنان را در خانه های خود محدود کرد ، تلویزیون و موسیقی را ممنوع کرد و اعدام های عمومی را انجام داد ، معتدل تر شده است.

اما افغان ها در کابل و جاهای دیگر گزارش داده اند که برخی از اعضای طالبان از حضور دختران در مدرسه جلوگیری کرده و خانه به خانه به دنبال افرادی می گردند که با نیروهای غربی کار کرده اند.

هیچ کس نمی داند که طالبان در مبارزه با افراط گرایان سنی داعش ، که با معروف ترین وابسته این گروه در سوریه و عراق ارتباط دارند و یک سری حملات وحشیانه را در افغانستان انجام داده اند و عمدتا اقلیت مسلمان شیعه آن را هدف قرار داده اند ، چقدر م effectiveثر خواهد بود. به

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *