پرواز مداوم جنگنده های دانمارکی از ترس روسیه


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، علیرغم تاکید روسیه بر اینکه تهدیدی برای هیچ کشوری نیست، برخی از دولت های اروپایی اقدامات ویژه ای را برای ایجاد حس ترس و خطر برای این کشور انجام می دهند.

مورتن بودسکوف، وزیر دفاع دانمارک، شامگاه دوشنبه گفت که ناوگان جنگنده F-16 این کشور برای بیش از سه سال در بحبوحه تهدیدات امنیتی فزاینده روسیه فعال باقی خواهد ماند.

به گزارش رویترز، کشور عضو ناتو تا سال 2027 1.1 میلیارد کرون دانمارک (156 میلیون دلار) را برای نگهداری از جنگنده های F-16 خود هزینه خواهد کرد.

در سال 2016، دانمارک با خرید ناوگان جنگنده لایتنینگ F-35 از شرکت آمریکایی لاکهید مارتین موافقت کرد تا جت های جنگنده F-16 خود را در سال 2024 بازنشسته کند.

بر اساس این گزارش، بودسکوف توضیح داد که «دفاع از خاک ناتو در شرق بیش از هر زمان دیگری در تاریخ معاصر اهمیت دارد». به همین دلیل است که ما در حال افزایش توانایی عملیاتی F-16 هستیم.

به گزارش رویترز، وی با متهم کردن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مدعی شد: تجاوزات پوتین در اوکراین، خطرات پیش روی اروپا و ما را تغییر داده است.

وزیر دفاع دانمارک همچنین گفت که این تصمیم به کشورش امکان می دهد دفاع ملی خود را تقویت کند و در ماموریت های ناتو در کشورهای بالتیک مانند گشت های هوایی شرکت کند.

دولت دانمارک تصمیم گرفته است به اولین سیاست دفاعی اتحادیه اروپا ملحق شود که منعکس کننده آخرین تحولات بین کشورهای شمال اروپا برای تقویت روابط نظامی پس از تهاجم روسیه به اوکراین است. (جزئیات بیشتر)

دانمارک به عنوان یکی از اعضای موسس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، تنها عضو اتحادیه اروپا است که هنوز بخشی از سیاست دفاعی و امنیتی اتحادیه نیست.

انتهای پیام/ ب
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.