پرونده بدرفتاری با معلولان مرکز توانبخشی احسان اهواز / اخراج دو مراقب


به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، روز گذشته فیلمی با عنوان شکنجه و بدرفتاری با معلولان در مرکز توانبخشی احسان اهواز منتشر شد.

هیئتی از مسئولان بهزیستی استان خوزستان و شهر اهواز در مرکز غیردولتی توانبخشی معلولان ذهنی اهواز حضور یافتند و به بررسی دقیق پرداختند.

مرکز مذکور خصوصی و غیردولتی بوده و دارای سابقه حدود بیست سال فعالیت تخصصی در زمینه نگهداری از پسران کم توان ذهنی بالای 14 سال می باشد.

ویدئوی بالا مربوط به چند ماه پیش است که دو نفر در یک مرکز توانبخشی یک معلول اوتیسمی و اختلالات رفتاری شدید را از استفاده از لباس منع کردند.

لازم به ذکر است که به دلیل نوع ناتوانی و اختلال رفتاری بسیار شدید، علیرغم ارائه خدمات درمانی و توانبخشی، همچنان به آسیب رساندن به خود و دیگران و مراقبت از یک معلول با خانواده، آمادگی لازم را ندارند. افراد دارای معلولیت این فرد در حال حاضر در مرکز نگهداری می شود، تحت معاینه فیزیکی ویژه قرار گرفته است، آسیب، جراحت و غیره ندارد و از نظر جسمی سالم است.

همچنین در این فیلم یک معلول بدون لباس دیده می شود که در سالن کنار دستشویی آماده استحمام می شود.

همچنین در قسمتی از فیلم چند معلول را با فن های روشن نشان می دهد که دلیل آن این است که فیلم قبل از شروع فصل تابستان ساخته شده است اما من در این مرکز سیستم خنک کننده مناسبی دارم.

با توجه به اهمیت و حساسیت این موضوع، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز در بازدید از این مرکز به همراه هیئت همراه با بررسی وضعیت معلولان و مراحل مراقبت از آنان، پیگیری دقیق موضوع را صادر و فوراژد قانونی را صادر کرد. در کنار اقدام با متخلفان احتمالی، جلسه کمیته نظارت بر مراکز، جلسه تشکل های غیردولتی بهزیستی استان در خصوص بهزیستی مرکز و سپس استان تشکیل و تصمیمات اولیه به شرح زیر بود.

1- دو مراقب فوق الذکر به دلیل شیوه غیراخلاقی و نامناسب در مهار نیازمندان توسط صاحب مرکز اخراج و جهت تصمیم گیری به مراجع قانونی معرفی شدند.

2- مسئول فنی مرکز به دلیل عدم نظارت مناسب تعلیق می شود و صاحب امتیاز مرکز تا انتخاب مسئول فنی جدید سمت خود را حفظ کرده و به وظایف خود عمل می کند.

3- صدور اخطار کتبی به مرکز توسط کمیسیون نظارت بر مراکز غیردولتی بهزیستی خوزستان.

با توجه به تعداد زیاد معلولان دارای اختلالات رفتاری و روانی، مراقبت و مدیریت معلولان در مراکز شبانه روزی بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و نیازمند دقت، تعهد و مهارت و همچنین سازمان بهزیستی است. مراکز مراقبت به طور مستمر بر تلاش وجدانی کارکنان خود نظارت می کنند و در برابر هرگونه سهل انگاری و تخلف برخورد قانونی می کنند.

ضمن تشکر از رسانه های محترم به عنوان چشم و دهان جامعه در جهت رفاه مردم فهیم و احترام به عواطف پاک آنان، بدیهی است همکاران دلسوز و محترم این سازمان با دقت و ظرافت به این امور رسیدگی نمایند. اغماض، شاید برخی از گزارش های کارشناسی و کارشناسی، نباید آن چیزی باشد که در گزارش های تصویری یا مکتوب توصیف می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.