پیری سالم – قسمت 3 – بینایی و شنوایی


به مجموعه 4 قسمتی ما در مورد پیری سالم خوش آمدید. قسمت 3 درباره پیری سالم بینایی و شنوایی است.

ماه گذشته، ما به اهمیت تعادل و قدرت مرکزی و اینکه چگونه تغذیه جامع می تواند به بهبود آن کمک کند، اشاره کردیم.

امروز به اهمیت بینایی و شنوایی در سالمندان خواهیم پرداخت.

هدف این مجموعه 4 قسمتی ارائه راهنمایی‌ها و استراتژی‌هایی است که به افراد مسن اجازه می‌دهد تا سالم بمانند تا بتوانند استقلال خود را حفظ کنند و با موفقیت پیر شوند.

اغلب، تغییرات بینایی و شنوایی می تواند به قدری ظریف باشد که تا زمانی که تغییر قابل توجهی رخ ندهد، کاهش عملکرد متوجه نمی شود. بهترین رویکرد این است که برای کاهش خطر این تغییرات مضر به جای «واکنشی» «پیشگیر» باشید.

چشم انداز:

دو بیماری شایع چشمی که به کندی ظاهر می شوند و بینایی را مختل می کنند عبارتند از:

 1. تیره شدن لنز چشم
 2. دژنراسیون ماکولا

تیره شدن لنز چشم:

تعریف آب مروارید این است: «عدسی تار در چشم که معمولاً واضح است». برای برخی از افراد مبتلا به آب مروارید، ممکن است مانند نگاه کردن از یک پنجره یخ زده یا مه آلود باشد.

اکثر آب مرواریدها به کندی ایجاد می شوند و در اوایل بینایی شما را مختل نمی کنند. با این حال، با گذشت زمان، آب مروارید در نهایت بینایی شما را مختل می کند. مشکل سازترین همپوشانی در رابطه با رهبری است. دید مه آلود رانندگی با خودرو را به خصوص در شب بسیار دشوار می کند. ناتوانی در رانندگی عامل اصلی از دست دادن استقلال است. ما می خواهیم در صورت امکان به هر قیمتی از آن جلوگیری کنیم.

خبر خوب این است که موسسه ملی چشم و کلینیک مایو توصیه هایی را برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید ارائه کرده اند. بخش اول توصیه آنها مستقیماً با تغذیه مناسب مرتبط است و به شرح زیر است:

“1) یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید که شامل میوه ها و سبزیجات فراوان باشد. افزودن انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ به رژیم غذایی شما تضمین می کند که ویتامین ها و مواد مغذی زیادی دریافت می کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان های زیادی هستند که به حفظ سلامت چشم کمک می کند.

اخیراً یک مطالعه جمعیت بزرگ نشان داد که یک رژیم غذایی سالم غنی از ویتامین ها و مواد معدنی با خطر کمتر ابتلا به آب مروارید مرتبط است. میوه ها و سبزیجات فواید سلامتی ثابت شده زیادی دارند و راهی مطمئن برای افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین ها در رژیم غذایی شما هستند. (این کاملاً به تغذیه کل نگر مربوط می شود، درست است؟)

۲) از عینک آفتابی استفاده کنید. اشعه ماوراء بنفش خورشید ممکن است به آب مروارید کمک کند. در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید که اشعه ماوراء بنفش B (UVB) را مسدود می کند.

3) مصرف الکل خود را کاهش دهید. مصرف بیش از حد الکل می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

دژنراسیون ماکولا:

دژنراسیون ماکولا علت اصلی از دست دادن بینایی است که بیش از 10 میلیون آمریکایی را مبتلا کرده است. متأسفانه، این عارضه بیشتر از مجموع آب مروارید و گلوکوم روی افراد تأثیر می گذارد.

این به دلیل زوال بخش مرکزی شبکیه، معروف به ماکولا است. این قسمت از چشم وظیفه تمرکز دید مرکزی را بر عهده دارد و توانایی شما برای خواندن، رانندگی ماشین، تشخیص چهره ها یا رنگ ها و دیدن اشیا با جزئیات دقیق را کنترل می کند.

سه مرحله دژنراسیون ماکولا (AMD) وجود دارد.

 • AMD اولیه – اکثر افراد در مراحل اولیه AMD از دست دادن بینایی را تجربه نمی کنند، به همین دلیل است که معاینه منظم چشم مهم است، به خصوص اگر بیش از یک عامل خطر داشته باشید. AMD اولیه با وجود براکت های با اندازه متوسط ​​(رسوبات زرد زیر شبکیه) تشخیص داده می شود.
 • AMD متوسط ​​- در این مرحله، ممکن است مقداری از دست دادن بینایی وجود داشته باشد، اما علائم قابل توجه ممکن است همچنان وجود داشته باشد. یک معاینه جامع چشم با آزمایش‌های خاص به دنبال توبرکل‌های بزرگ‌تر و/یا تغییرات رنگدانه‌ای در شبکیه می‌شود.
 • اواخر AMD – در این مرحله، از دست دادن بینایی قابل توجه و به طور بالقوه غیر قابل برگشت است.
  • رسیدن به این مرحله به شدت بر توانایی شما در رانندگی ایمن وسیله نقلیه همراه با سایر فعالیت های روزمره زندگی تأثیر می گذارد.

بزرگترین عامل خطر برای دژنراسیون ماکولا سن است. خطر شما با افزایش سن افزایش می یابد. احتمال بروز آن در سنین 55 سال و بالاتر بیشتر است.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • ژنتیک
  • افراد با سابقه خانوادگی AMD در معرض خطر بیشتری هستند.
 • عنصر
  • قفقازی ها بیشتر از آفریقایی آمریکایی ها یا اسپانیایی ها/لاتینی ها به این بیماری مبتلا می شوند.
 • سیگار کشیدن
  • سیگار کشیدن خطر ابتلا به AMD را دو برابر می کند.

هر چه زودتر انتخاب های غذایی سالم داشته باشید، خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا کاهش می یابد.

موسسه ملی چشم پروتکل مکملی را اجرا کرده است که کاملاً با رویکرد بهداشتی جامع مرتبط است. استراتژی آنها شامل خوردن مواد مغذی زیر است:

 • 500 میلی گرم (میلی گرم) ویتامین C
 • 400 واحد بین المللی (IU) ویتامین E
 • 80 میلی گرم روی به عنوان اکسید روی
 • 2 میلی گرم مس به عنوان اکسید مس
 • 15 میلی گرم بتاکاروتن
  • یا 10 میلی گرم لوتئین و 2 میلی گرم زآگزانتین

رقص زوج سالمند سالم

او شنیده:

در دنیای شنوایی شناسی و طب سالمندی، مدت هاست که مشخص شده است که آسیب شنوایی می تواند پتانسیل جدایی اجتماعی و کیفیت پایین زندگی را افزایش دهد. علاوه بر این، داده‌های فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مبتلا به اختلال شنوایی در معرض افزایش خطر زوال شناختی و زوال عقل هستند.

چگونه اختلال شنوایی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد؟

درک رابطه بین کم شنوایی و زوال عقل نسبتاً جدید است. تحقیقات انجام شده از چندین مطالعه نشان می دهد که حتی آنهایی که کم شنوایی خفیف دارند نیز نسبت به همتایان عادی شنوایی خود احتمال بیشتری برای ابتلا به زوال شناختی یا زوال عقل دارند. این تحقیق نشان می دهد که “محرومیت شنوایی از کاهش شنوایی منجر به افزایش بار شناختی می شود، که ممکن است استعداد فرد را نسبت به زوال شناختی افزایش دهد.” این بدان معناست که مغز آنقدر برای درک صدا انرژی مصرف می کند که خسته و ضعیف می شود.

از آنجایی که موضوع این است سریال 4 قسمتی بودن است پیری سالمبا اجازه دادن به “پیری در محل”، می توانید درک کنید که چرا بهبود شنوایی افراد بسیار مهم است. ما مطمئناً نمی خواهیم خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهیم، که به نوبه خود خطر افتادن به خانه سالمندان را افزایش می دهد.

خبر خوب این است که بسیاری از مواد مغذی (و غذاها) وجود دارند که می توانند صدای بلند و واضح را در طول زندگی تان بشنوند. این مواد مغذی شامل فولات، منیزیم و اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

اما، قبل از اینکه درباره فواید این مواد مغذی برای سلامتی صحبت کنیم، می‌خواهم یک درس سریع در مورد آناتومی گوش بدهم. ما بر روی موی حلزون و حلزون تمرکز خواهیم کرد.

حلزون یک استخوان توخالی و مارپیچی شکل در گوش داخلی است. نقش عمده ای در حس شنوایی از طریق انتقال شنوایی دارد. اینجاست که امواج صوتی به تکانه های الکتریکی تبدیل می شوند (تبدیل می شوند) که مغز می تواند آن را صدا تفسیر کند. در داخل حلزون حدود 15000 سلول مویی میکروسکوپی وجود دارد. سلول های مو این حرکت را در حلزون گوش حس می کنند، سپس صدا را گرفته و به عصب شنوایی می برند. عصب شنوایی حرکات و ارتعاشاتی را به مغز می فرستد که به نوبه خود صداهایی را که می شنویم تفسیر می کند.

اکنون که آناتومی گوش را کمی بهتر درک کرده اید، می توانید بفهمید که چرا سه ماده مغذی مورد علاقه من بسیار مهم هستند.

 1. اسید فولیک

گردش خون نقش مهمی در سلامت گوش های شما دارد و اسید فولیک به افزایش گردش خون در بدن کمک می کند. گردش خون مناسب به حفظ سلامت سلول های مو در حلزون گوش کمک می کند، بنابراین قابل درک است که دریافت اسید فولیک کافی در رژیم غذایی می تواند به جلوگیری از کاهش شنوایی کمک کند. غذاهای غنی از اسید فولیک عبارتند از:

کلم بروکسل، لوبیا، جگر و تخم مرغ.

 1. منیزیم

منیزیم می تواند به حفظ عملکرد عصبی کمک کند و همچنین به محافظت از سلول های مو در حلزون گوش در هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای بلند کمک می کند. برای کمک به سالم نگه داشتن گوش ها و کاهش خطر کم شنوایی (مخصوصاً ناشی از سر و صدا)، از این غذاهای غنی از منیزیم بیشتر استفاده کنید:

سبزیجات با برگ های تیره، دانه کدو تنبل، دانه کتان و آووکادو.

 1. امگا 3

هنگام بررسی کاهش شنوایی می توان امگا 3 را نادیده گرفت، اما دریافت مقدار کافی از این اسیدهای چرب در رژیم غذایی می تواند به حفظ عملکرد صحیح گوش با افزایش سن کمک کند. این مواد مغذی ضروری می توانند به تاخیر یا جلوگیری از کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن کمک کنند، بنابراین حتماً غذاهای زیر را به بشقاب خود اضافه کنید:

سالمون، ماهی تن، گردو و بذر کتان.

آیا این دلگرم کننده نیست که بدانید استفاده از استراتژی های سلامت کل نگر در زندگی روزمره شما می تواند نتایج بزرگی داشته باشد؟ خوردن انواع غذاهای سالم به طور منظم می تواند اطمینان حاصل کند که بینایی و شنوایی شما تا سال های بزرگ تر زنده می مانند. وقتی خوب می شنوید و خوب می بینید، می توانید خوب انجام دهید… و نکته اینجاست.

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه در آشپزخانه خلاق تر باشید و غذاهای مغذی تهیه کنید که سلامت چشم ها و گوش های شما را بهبود می بخشد، ممکن است تماس با یک آشپز غذای طبیعی بلیطی باشد که به دنبال آن هستید. اما، مثل همیشه، من یک دستور العمل برای شروع به شما ارائه می دهم.

سوپ گوشت گاو و لوبیا

از آنجایی که از هوای سرد لذت می بریم، سوپ گوشت گاو و لوبیا گرم و مقوی سرو می کنم. بعلاوه، این سوپ در اجاق گاز آهسته درست می شود، بنابراین تهیه آن برای شلوغ ترین افراد نیز آسان است.

فلفل قرمز و گوشت گاو در یک کاسه سفید روی یک میز چوبی

عناصر

1 قاشق غذا خوری روغن زیتون

2 پوند گوشت چرخ کرده – این ترکیب اجدادی از گوشت چرخ کرده و جگر چرخ شده است

کبد به خوبی پنهان شده است و هیچ کس متوجه وجود آن نخواهد شد…اما فواید آن برای سلامتی آشکار است

1 پیاز – خرد شده

2 حبه سیر – خرد شده

4 هویج – ورقه شده

2 ساقه کرفس – خرد شده

1 28 اونس گوجه فرنگی پوره شده

2 فنجان آب سبزیجات یا مرغ

1 قوطی لوبیا – آبکش شده و آبکشی شده

2 فنجان اسفناج منجمد

1 فنجان ذرت منجمد

1 قاشق غذاخوری نمک

1/2 قاشق چایخوری فلفل دلمه ای تازه

1/4 قاشق چایخوری آویشن خشک

دستورالعمل ها

روغن زیتون را در یک تابه بزرگ گرم کنید. گوشت چرخ کرده و پیاز را اضافه کنید. نیمی از نمک، فلفل و سیر را اضافه کنید. بپزید تا گوشت تمام شود.

مخلوط گوشت و پیاز را کف آرام پز قرار دهید. هویج و کرفس خرد شده را اضافه کنید و با هم مخلوط کنید. گوجه فرنگی و آب گوشت را به آرامی بریزید. لوبیا، نمک، فلفل و آویشن را اضافه کنید. هم بزنید تا همه مواد مخلوط شوند.

روی سوپ را بپوشانید و به مدت 5 ساعت روی حرارت ملایم بپزید.

اسفناج و ذرت را باز کرده و اضافه کنید. یک ساعت دیگر بپزید.

سوپ را هم بزنید، برای تنظیم چاشنی میل کنید و سرو کنید.

خوش اشتها

آخرین شماره این مجموعه به اهمیت سلامت دندان ها می پردازد. بعدا می بینمت.

_________________________________________________________________________________________________________________

درباره نویسنده

دکتر بکی لوله کش را می شناسد تغذیه کل نگر یک مسیرس در موسسه تغذیه درمانی علاوه بر این، او یک کلینیک خصوصی دارد که با افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند کار می کند. با مراجعه به سایت می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید www.HealingFromAlz.com

درباره گواهینامه جامع تغذیه از موسسه تغذیه درمانی

موسسه تغذیه درمانی (NTI) پیشرو در آموزش جامع تغذیه است. از سال 1999، NTI با ارائه دوره‌های جامع تغذیه آنلاین و حضوری، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به‌عنوان درمانگران تغذیه جامع در مشاوره‌های تغذیه و تندرستی کل‌نگر به مشاغلی پررونق دست یابند. آیا علاقه مند به شروع دوره های تغذیه جامع و اخذ گواهینامه تغذیه جامع هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با عضویت در یک وبینار آموزنده شرکت کنید اینجا.

تصاویر:

یک پیرمرد دارای مجوز تحت به روز رسانی CC0 1.0.0

تصویر توسط برج هنری از جانب پیکسابای

قلاب ژامبون و سوپ لوبیا قرمز توسط کرک کی دارای مجوز تحت به روز رسانی CC BY-NC-ND 2.0.0