پیشنهاداتی برای ایمنی ورزش – چیزهای مفیدی که باید از آنها آگاه باشید

ایمن ترین راه برای کنترل وزن از طریق یک برنامه ورزشی منظم است. مزایای بسیاری که زمانی که شما فقط به مدت 30 دقیقه در روز به نوعی فعالیت بدنی می پردازید، فوق العاده است. نه تنها ماهیچه‌ها و استخوان‌های خود را تقویت می‌کنید، بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت را کاهش می‌دهید و حس مثبتی از خوب بودن و افزایش احساس عزت نفس را تقویت می‌کنید. برای بزرگسالان دارای آمادگی جسمانی و سالم، توصیه معمول یک ساعت فعالیت بدنی شدید به مدت حداقل پنج روز در هفته است. برای اینکه پیاده‌روها طیف کاملی از مزایای پیاده‌روی را تجربه کنند، مقامات بهداشتی 10000 قدم در روز را توصیه می‌کنند.

در حالی که هر نوع فعالیت بدنی متوسط، مانند پیاده روی یا شنا، عموماً برای اکثر افراد بی خطر است، شرایط خاصی ایجاب می کند که قبل از شرکت در یک برنامه ورزشی جدید، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. اگر از قبل شرایط پزشکی دارید و تحت مراقبت پزشک با داروهای نگهدارنده هستید، بهتر است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را از برنامه های خود برای شروع یک برنامه تمرینی جدید مطلع کنید. در حالی که پزشک شما حتی ممکن است در بیشتر موارد شما را تشویق کند، شرایط خاصی وجود دارد که او می خواهد اقدامات احتیاطی را انجام دهد. او ممکن است قبل از دادن رضایت شما نیاز به انجام برخی آزمایشات آزمایشگاهی داشته باشد. نتایج این آزمایش‌ها نه تنها به پزشک شما اطمینان می‌دهد که شما قادر به انجام فعالیت‌های بدنی هستید، بلکه به پزشک شما یک خط مقدماتی نیز می‌دهد که چقدر می‌توانید در یک جلسه آن را تحمل کنید.

چه شرایطی نیاز به مراجعه به پزشک قبل از شروع یک برنامه ورزشی دارد؟

اگر از قبل بیماری قلبی، ریوی، کبدی یا کلیوی دارید، بهتر است از قبل با پزشک خود مشورت کنید. آسم، دیابت یا آرتریت شرایط پزشکی هستند که قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید، تأیید پزشک را تضمین می کنند. حتی اگر هیچ سابقه پزشکی از این شرایط ندارید اما علائمی نشان دهنده آن دارید، باید قبل از شروع هر تمرینی ابتدا به دنبال کمک پزشکی باشید.

اینها شامل هر شکلی از درد یا ناراحتی در قفسه سینه، گردن، فک یا بازوها در حین فعالیت بدنی، سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری، تنگی نفس با خفیف‌ترین فعالیت‌ها یا حتی در حالت استراحت، یا هنگام دراز کشیدن یا رفتن به رختخواب، مچ پا است. تورم، به خصوص در شب، سوفل قلب یا ضربان قلب سریع یا شدید و درد عضلانی هنگام راه رفتن از طبقه بالا یا بالا رفتن از تپه که هنگام استراحت از بین می رود.

کالج پزشکی ورزشی آمریکا توصیه می کند در صورتی که حداقل دو مورد از شرایط زیر را دارید، قبل از انجام ورزش شدید به پزشک خود مراجعه کنید: مردی بالای 45 سال یا زن بالای 55 سال، سابقه خانوادگی بیماری قلبی قبل از 55 سالگی، سیگار می کشید یا در شش ماه گذشته سیگار را ترک کرده اید، سه ماه یا بیشتر ورزش نکرده اید، اضافه وزن دارید یا چاق هستید، فشار خون یا کلسترول بالا دارید و تحمل گلوکز را مختل کرده اید (پیش دیابت).

همیشه این است که در مورد سلامتی خود در سمت امن باشید. اگر شرایطی دارید که در بالا ذکر نشده است و می خواهید در یک برنامه تمرینی شرکت کنید، به شدت توصیه می شود که ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.