چرا فرار مغزها؟ | خبر فارسی


خبرگزاری فارس اراک؛ صرف نظر از آنهایی که فکر می کنند نخبه هستند یا استعداد خاصی دارند و فارغ از اینکه متخصص و بعضاً نخبه هستند که دلایل سیاسی یا اخلاقی و رفتاری دارند و وطن خود را رها کنید، افرادی هستند که واقعاً از نخبگان هستند. . اما شاید این قدرت را داشته باشند که با مشارکت غیرقانونی از موانع سخت و متعدد اداری و سنگسار عده ای متعصب و متنفذ، انشاءالله شریف و شریر، نادان و نالایق و یا افراد فرصت طلب و بداخلاقی عبور کنند. راه را برای نخبگان و تجار باز کنید، سد می کنند، ندارند.

البته قوانین و مقررات پیچیده و دست و پا گیر، سیستم های ضعیف و نحوه برخورد نادرست با تجار و نخبگان و یا ضعف سیستم های کنترل و نظارت را نیز باید از عوامل موثر بر این عیوب نام برد.

اگرچه اکثر دولت ها همواره سعی می کنند با حفظ دانشمندان و نخبگان خود و همچنین اعطای تسهیلات ویژه و ارائه کلیه تجهیزات و امکانات ویژه و فنی بدون هزینه، شرایط لازم را برای جذب دانشمندان و نخبگان سایر کشورها فراهم کنند، اما با وجود تمام اقدامات خوب و دستاوردهای بزرگی که تاکنون در بهره گیری از توانمندی های فکری، ذهنی و عملی دانشمندان و نخبگان کشورمان داشته ایم، متأسفانه نه تنها به دلایل مشروع مختلف از جمله بودجه و کمبود امکانات، بلکه عمدتاً به دلایل ناعادلانه مانند درک نادرست از اهمیت کار نخبگان توسط برخی از مسئولان و سوء استفاده یا عوامل دیگر به واسطه شرایطی که برخی نخبگان برای آنها ایجاد کرده است، همانطور که در بالا اشاره شد، شرایطی را به وجود آورده است که گاهی برخی از افراد ذکر شده ترجیح می دهند از فرصت های خود استفاده کنند.

اما همچنان در این قشر افراد متعهد و کاردانی هستند که به مشکلات و موانع واقفند و با الگوگیری از شهدای والامقام آماده حداقل رفع آنها و خدمت به کشور و ملت هستند. و در هر شرایطی خود را در اولویت قرار دهید.

مشروط بر اینکه تبعیض، سنگسار و موانع نامعقول، قوانین و مقررات بیهوده، حسادت کودکانه، مشارکت غیرقانونی و حقارت غیرمنطقی از بین برود و با نخبگان و دانشمندان به نحو شایسته برخورد شود.

یعنی در کشوری که حق دارد مدعی شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشد، جایگاه و اهمیت دانشمندان، نخبگان و تجار نمی تواند کمتر از فوتبالیست ها یا اقشار و افرادی مثل تلویزیون باشد و همچنین نباید باشد. بازیگران سینما.

و باز هم علی رغم تاکید مکرر رهبر معظم انقلاب بر لزوم توجه به نیازهای نخبگان و رفع آنها، هرگز این افراد و در واقع محققین و صاحب نظران ما مجبور به ارائه استفاده از سیستم های کامپیوتری مناسب مانند کپی های حداقل و حتی کاغذهای یکبار مصرف ممنوع است.

بدیهی است تمرکز بر این موضوع می تواند دستاوردهای علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور را بسیار فراتر از آنچه تاکنون به دست آورده است، بیان کند.

لذا امید است بهبود وضعیت موجود در این زمینه با دقت و اهتمام بیشتری در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

**********

احمدرضا هدایت

**********

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.