چرا فوتبال ایران بدون VAR ماند؟


داوود رفعتی گفتبیا بریم وی با بیان اینکه فوتبال تاجیکستان VAR را نیز در پیش گرفته است، گفت: تاجیک ها کاری را که ما از چند سال پیش شروع کردیم شروع کردند و VAR به تازگی شروع شده است و هنوز به طور کامل در فوتبال آنها پیاده نشده است. از سوی دیگر تنها 6 یا 7 کشور مانند قطر، عربستان، ژاپن، چین، کره جنوبی و استرالیا از فناوری VAR در فوتبال آسیا استفاده می کنند.

وی افزود: مرحله اول مقدماتی جام جهانی و همچنین اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا نیز مسابقات بدون VAR خواهد داشت و به این ترتیب داوران ما می توانند در این مراحل در فوتبال آسیا تصمیم گیری کنند. اما در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا یا مراحل بالاتر مقدماتی جام جهانی، داوران حتما اشتباه می کنند.بدون VAR (گواهینامه) دریافت کنید.

مدیر سابق VAR در فوتبال ایران گفت: فقط علیرضا فغانی و معاذ فنادی فر وارد فوتبال ما شدند.بدون آنها VAR دارند، البته، تعهد اصلی باید تصمیم گیری در مورد بازی با سیستم VAR باشد تا VAR بتواند مسابقات را تعیین کند. این استحضور و غیاب زمانی که در سازمان داوری فدراسیون فوتبال بودم، دوانی فر را برای تماشای یک دوره آموزشی فرستادم و او هم دوره ای را در امارات دیده است.

رفعتی با اشاره به پیشینه راه اندازی VAR گفت: من تنها ایرانی هستم که دوره اداری راه اندازی VAR را دیده ام که متاسفانه به دلیل تغییرات در فدراسیون فوتبال کوتاه شد. در حالی که این کار از سال 1396 شروع شد و توانستیم دوره VAR را به مدت 6 ماه با حضور 24 داور آموزش و راه اندازی کنیم.

وی افزود: دو دسته کاملاً متفاوت از VAR وجود دارد، اول اداره و مقررات VAR که مربوط به سازمان و کمیته مسابقات لیگ و فدراسیون فوتبال است و دوم دسته آموزش داوران که متعلق به لیگ. کمیته داوران مقوله مدیریت و تنظیم VAR مربوط به کمیته داوران نیست و من در این زمینه توسط فیفا آموزش دیدم. به همراه علیرضا فغانی و سعید فتاحی از ایران این پروژه را با کمک فدراسیون فوتبال شروع کردیم و همه چیز برای VAR برای فوتبال ایران مهیا بود.

مدیر سابق راه اندازی VAR در فوتبال ایران گفت: اگر این دستگاه در دسامبر یا دسامبر 2018 خریداری شده باشد. لیگ برتر فوتبال ایران VAR خواهد داشت و در نیم فصل می توانیم لیگ برتر را با VAR قضاوت کنیم.

رفعتی درباره اتفاقی که برای نیمه کاره افتادن این پروژه رخ داد، گفت: به دلیل تغییرات مدیریتی در فدراسیون فوتبال، من برکنار شدم و شخص دیگری سرپرستی را برعهده گرفت و در نهایت تمام روندی که از صفر شروع کردیم به پایان رسید. سعید و وحید الفاتحی کشته شده در بخش آموزش و مدیریت همراه من بودند و مسئولیت آموزش داوران علیرضا فغانی و دانیال مرادی را بر عهده داشتند. همه چیز آماده بود، اما از آنجایی که تجهیزات خریداری نشده بود، کلاسی که فیفا در ایران ترتیب داد، به یک دوره مقدماتی و آموزشی ساده تبدیل شد.

وی توضیح داد: می‌خواستیم از هر باشگاهی بخواهیم که پنج بازی خود را برای نیم فصل دوم لیگ برتر انتخاب کند تا با سیستم VAR و در واقع لیگ برتر بعد از ژانویه 2018 تعیین شود. من هشتاد بازی داشتم. تصمیم از طریق سیستم VAR گرفته می شود. این فرصت بزرگ با تغییرات در فدراسیون فوتبال و عدم ثبات اداری در فوتبال کشورمان از دست رفت.

مدیر سابق راه اندازی VAR در فوتبال ایران درباره هزینه راه اندازی VAR برای هر ورزشگاه در لیگ برتر گفت: در حال حاضر ورزشگاه آزادی آماده نصب سیستم VAR کامل است و VAR برای هر ورزشگاه 4 تا 5 میلیارد تومان هزینه دارد. لیگ برتر که بسیار کمتر از هزینه های باشگاه های ما است.

در مورد انتخابات رفعتی 8 شهریور فدراسیون فوتبال گفت: در صورت قطعی شدن سرپرست آینده فدراسیون، می‌توانیم تا 6 ماه آینده مدیریت و آموزش داوران را برای سیستم VAR و لیگ برتر بیست و دوم یعنی ایران در فصل 1402-1403 آغاز کنیم. لیگ برگزار خواهد شد. VAR وجود دارد اراده البته در این فصل 80 بازی انجام داد با سیستم VAR تصمیم گیری می شود و سپس در فصل آینده تمام مسابقات لیگ برتر با این سیستم و پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا برگزار می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.