چرا کشورهای عربی آمادگی حمایت از سیاست های آمریکا علیه ایران را ندارند؟


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس، همانطور که در اخبار دیدیم و شنیدیم جو بایدن رئیس جمهور 79 ساله آمریکا عصر دیروز عربستان را ترک کرد و پس از سخنرانی در این نشست به سفر منطقه ای خود پایان داد. نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در جده قبل از سفر بایدن به منطقه، رسانه های آمریکایی و مقامات این کشور در تبلیغات بزرگی گفته بودند یکی از اهداف این سفر که آن را راهبردی هم می دانند، نهایی کردن توافقات با دولت های عربی است تا دولت های عربی الف. ائتلاف منطقه ای می تواند در برابر ایجاد شود جمهوری اسلامی ایران. در کنار این تبلیغات گسترده، جو بایدن نیز در مقاله ای به دستاوردهای دولت خود در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و انزوای ایران در جهان را یکی از این دستاوردها خواند. اما با وجود این تبلیغات و اهداف اعلام شده از سوی دولت آمریکا، شاهد بودیم که به مناسبت سفر جو بایدن به منطقه، مقامات کشورهای عربی و کشورهای همسایه ایران یکی پس از دیگری مواضع صریحی را اعلام کردند که باعث شد به نوعی از امکان همکاری با دولت آمریکا تحت فشارهای سیاسی و امنیتی فزاینده علیه جمهوری اسلامی ایران در قالب یک اتحاد عربی و به این ترتیب یکی از اهداف اصلی سفر بایدن به منطقه شکست خورد.

در همین راستا و با توجه به بهانه سفر جو بایدن به فلسطین اشغالی عربستان و همچنین تحولات پیرامون این سفرها با علیرضا تگونیا کارشناس مسائل منطقه گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

همانطور که در روزهای گذشته شاهد بودیم جو بایدن پس از بازدید از سرزمین های اشغالی و به منظور شرکت در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و دیدار با سران عربستان سعودی مستقیما وارد این کشور شد. رئیس جمهور آمریکا روز جمعه پس از ورود به عربستان سعودی مورد استقبال امیر مکه قرار گرفت و نه محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور. به نظر شما این استقبال چه معنایی دارد؟ آیا می توان آن را ناشی از عدم بومی بودن رهبران عربستان سعودی دانست؟ اگر بله، چرا می دانید؟

نه، فکر نمی کنم بتوان آن را کمتر محلی دانست. به هر حال، سعودی ها و شخص محمد بن سلمان سعی کردند با نهایت احترام با بایدن رفتار کنند، زیرا برای رسیدن به پادشاهی محمد بن سلمان به مواضع و حمایت او نیاز دارند. این یک پروتکل است. پیش از این در عربستان سعودی با روسای جمهور این گونه رفتار شده است. به نظر من اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است که ما فکر کنیم عربستان رئیس جمهور آمریکا را دست کم گرفته است. همچنین باید روشن شود که عربستان سعودی اصلاً توانایی و توانایی بی احترامی به رئیس جمهور آمریکا را ندارد. در این سفر نکاتی که جو بایدن درباره بخش انرژی داشت نشان می‌دهد که عربستان سعودی همواره در تلاش است تا حمایت آمریکا را جلب کند و برای آنها فرقی نمی‌کند که یک رئیس‌جمهور دموکرات در آمریکا کار می‌کند یا خیر. .

قبل از این سفر، بایدن در مقاله خود در واشنگتن پست نوشت که تلاش های او ایران را در جهان منزوی کرده است. ما قبلاً چنین ادعاهایی را از سیاستمداران آمریکایی شنیده بودیم. همچنین گفته شد که آمریکا قصد دارد در این سفر توافقات مربوط به ایجاد ناتوی عربی را نهایی کند که انزوای ایران را یکی از اهداف خود اعلام کرده است، اما اشغالگری بایدن وی در سفر خود به فلسطین این موضوع را مشاهده کرد. در این راستا، اعلام موضع کشورهایی مانند اردن، امارات، مصر و عراق و کناره گیری از هرگونه تلاش برای ائتلاف برای مقابله با ایران. علاوه بر این، مقامات اماراتی و عراقی علناً اعلام کرده‌اند که هیچ قصدی برای کمک به افزایش فشار سیاسی و امنیتی علیه ایران ندارند و عملاً ایده مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی را رد کرده‌اند. دلیل چنین تغییر دیدگاه را چه می دانید؟

در این مدت آمریکا تلاش های زیادی در این زمینه انجام داد، البته مقامات آمریکایی نیز در سال های گذشته به دنبال پروژه های مشابه بودند. از جمله این طرح ها، ایده ایجاد یک گشت دریایی هماهنگ برای مقابله با تهدیدات ایران بود. همچنین، در دوران ترامپ، آنها قصد داشتند چیزی به نام ناتوی عربی ایجاد کنند و همانطور که دیدیم، همه این تلاش ها با شکست مواجه شد. طی چند سال گذشته، بایدن با در نظر گرفتن کاهش جایگاه و نقش آمریکا در منطقه و چالش‌های فراوانی که در سطح جهانی با آن مواجه است، به دنبال ایجاد ائتلاف بوده است. او می تواند چالش های منطقه ای خود را به نحوی مدیریت کند، اما من معتقدم که این ایده شکست خورده تلقی می شود.

همانطور که دیدیم کشورهایی مانند قطر، کویت، عمان و عراق از ابتدا اعلام کردند که به این پدافند هوایی یکپارچه نپیوندند. سپس شاهد اظهارات صریح مصر و امارات بودیم که مقامات این دو کشور نیز اعلام کردند که به هیچ ائتلافی که علیه ایران و تهدید جمهوری اسلامی ایران باشد، نپیوندند. در نتیجه مجموع این مواضع و اظهارنظرها حاکی از آن است که یکی از اهداف اصلی این سفر که اتحاد کشورهای عربی برای تشکیل ائتلاف علیه ایران بود، شکست خورده است.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که به نظر من کشورهای منطقه به این نتیجه رسیده اند که جمهوری اسلامی ایران مرحله دانش نظامی و هسته ای و قدرت منطقه ای را پشت سر گذاشته است و در چنین شرایطی باید تحریم ها علیه آن اعمال شود. نخواهد بود. توان تأثیرگذاری بر مولفه های قدرت کشور ما تأثیرات راهبردی و راهبردی داشته و سیاست های جمهوری اسلامی ایران را تغییر اساسی داده است. در نتیجه می خواهند گامی در جهت تعامل و آشتی با جمهوری اسلامی ایران بردارند.

با توجه به نکاتی که در مورد وضعیت کنونی روابط کشورهای منطقه بیان کردید، آیا می توان نتیجه گرفت که فضای سیاسی حاکم بر منطقه به گونه ای شده است که حمایت از اهداف دولت آمریکا در غرب به یک امر تبدیل شده است. مشکل پرهزینه برای کشورها آسیا؟

نه، گران نبوده است، اما حاضر نیستند با سیاست های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران همراهی کنند. آنها از ایالات متحده می خواهند که نقش حامی و حامی این کشورها را در روابط خود ایفا کند، اما اگر دولت آمریکا قصد دارد از کشور آنها به عنوان پایگاهی علیه قدرت منطقه ای مانند جمهوری اسلامی ایران استفاده کند، در این صورت است. طبیعی است همانطور که می دانید صاحبان قدرت در ایران از همکاری با آمریکا برای اعمال فشار بر کشور ما خودداری خواهند کرد. آنها می دانند جمهوری اسلامی ایران چه قدرتی دارد که می تواند به آنها آسیب برساند، بنابراین تلاشی برای افزایش فشار نمی کنند. همانطور که در طول سالیان گذشته شاهد بودیم، یمن به عنوان کشوری ضعیف در منطقه که قدرت نظامی آن با جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه نیست، توانسته عربستان و امارات را با چالش های جدی مواجه کند. در نتیجه در این شرایط گفتگو را رویکرد منطقی تری دیده اند و فکر می کنم به این نتیجه رسیده اند که این شیوه برخورد با جمهوری اسلامی ایران بهتر از سایر گزینه های پیش روی آنهاست. هزینه کمتر.

رژیم صهیونیستی از سال 2018 تاکنون چهار انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار کرده و پنجمین آن نیز در شرف برگزاری است. این وضعیت سیاسی حساس در پارلمان و دولت اسرائیل نگرانی های زیادی را برای آمریکا و دولت بایدن ایجاد کرده است. همچنین با توجه به اینکه یهودیان آمریکا، به ویژه یهودیانی که ریاست دولت بایدن دموکرات را بر عهده دارند، از نظر سیاسی میانه رو یا چپ گرا به حساب می آیند، فضای سیاسی رژیم صهیونیستی و جامعه آن راست گرا است، به نظر شما این امکان وجود دارد؟ که آیا به دلیل برخی تضادهای فکری در آنها می توان تفاوت فضای عمومی روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی را در این زمینه مشاهده کرد؟ آیا این اختلافات در نهایت منجر به شکاف بین سیاستمداران آمریکایی و این دولت خواهد شد یا خیر؟

به نظر من این اختلاف آنقدر جدی نیست که شاهد مشکلی باشیم که دولتمردان رژیم صهیونیستی و دولتمردان دموکرات آمریکا به عنوان یک مشکل جدی و اساسی می خواهند با آن مواجه شوند. البته در برخی زمینه‌ها بین دموکرات‌ها و دولت فعلی رژیم صهیونیستی اختلاف نظر وجود دارد، مانند تشکیل دو دولت در فلسطین اشغالی که راست‌گرایان در آن مشارکت دارند، اما معتقدم تهدیدات اسرائیل است. بحران هایی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم و همچنین بحرانی که موجودیت رژیم صهیونیستی را تهدید می کند، فراتر از مرحله فعلی است. همانطور که قبلاً ذکر شد این مشکل آنها را نسبت به تعارضات کور می کند. به این معنا که رژیم صهیونیستی در منطقه از چنان اهمیت استراتژیکی برای آمریکا برخوردار است که دولت این کشور اولویت های خود را بر اساس رابطه خود با این رژیم تنظیم می کند. بنابراین باید روشن شود که علیرغم تهدیدهای جدی علیه رژیم صهیونیستی و تهدید موجودیت آن (چه از سوی مرزهای این رژیم و جمهوری اسلامی ایران و چه از سوی بحران های داخلی در داخل آن رژیم). سیاستمداران آمریکایی و مقامات رژیم صهیونیستی چشم بر اختلافات کنونی می بندند و هدف بزرگتر که بقای رژیم صهیونیستی است را در نظر خواهند داشت. به خاطر همین چیزها زیاد بر طبل اختلاف نمی کوبند. من فکر می کنم تمام هدف و اولویت دولت آمریکا صحنه سازی رژیم صهیونیستی است و بنابراین قصد تشدید بیشتر اختلافات موجود بین مقامات طرفین را ندارد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.