چهره های سیاسی که مرگشان دنیا را شوکه کرد + عکس


به گزارش گروه دیگر خبرگزاری فارس، در دهه های گذشته بسیاری از شخصیت های سیاسی ترور شده اند که گاه مرگ آنها بر سرنوشت کشورها و ملت ها تأثیر گذاشته است. ترورها اغلب با اهداف سیاسی و با هدف کشتن عقاید یا اصول قاتل، ایجاد ترس در دل همرزمانش و گسترش ترس و وحشت در سراسر جهان انجام می شود. به همین دلیل است که معمولاً اخبار ترور رهبران، سران کشورها و شخصیت های مشهور سیاسی به سرعت در سراسر جهان طنین انداز می شود.

ترور مشاهیر جهان نه تنها در حافظه جمعی جوامع مختلف جاودانه می شود، بلکه گاه بر روند سیاست کشورها تأثیر می گذارد و سرنوشت ملت ها را تغییر می دهد. ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، آخرین حادثه تکان دهنده در جهان است. این در حالی است که در دهه های اخیر موارد مشابه زیادی وجود داشته است که هر کدام به نوعی سرنوشت کشورها را تغییر داده است.

پاتریس لومومبا – 1961

رهبر جنبش ملی کنگو و اولین نخست وزیر منتخب کنگو، لومومبا، در حین بازداشت در نزدیکی کینشاسا، پایتخت کنگو، توسط جوخه تیرباران کشته شد. در طول نخست وزیری کوتاه 67 روزه لومومبا، تلاش برای خارج کردن نیروهای بلژیکی از کنگو و کمک گرفتن از مسکو برای برقراری صلح در این کشور، خشم ایالات متحده را برانگیخت و دولت آیزنهاور در نهایت لومومبا را به طور فیزیکی برکنار کرد. پس از تلاش ناموفق برای مسموم کردن لومومبا، او در جریان قیام اسیر شد و در نهایت با کمک مخالفانش تیرباران شد.

جان اف کندی – 1963

کندی و همسرش در آستانه انتخاب مجدد خود برای ریاست جمهوری آمریکا برای اقامت دو روزه به تگزاس می رفتند تا اعضای حزب دموکرات را متحد کنند. لی هاروی اسوالد، یکی از اعضای سابق نیروی دریایی ایالات متحده، در طول این سفر و در راه خود به دالاس، رئیس جمهور را تیرباران کرد. دو گلوله به سر و گردن او اصابت کرد و جان باخت. اسوالد دو روز پس از این حادثه توسط یک مدیر کلوپ شبانه کشته شد. با وجود تحقیقات گسترده، بحث بر سر حضور یک تیرانداز دیگر در ترور کندی سال ها ادامه داشت و بسیاری بر این باور بودند که ترور وی بخشی از یک برنامه بزرگتر برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایالات متحده بود.

بی نظیر بوتو – 2007

اولین نخست وزیر زن پاکستان و رهبر حزب مردم پاکستان در اواخر سال 2007 پس از سخنرانی در کنفرانسی در شهر راولپندی با چندین گلوله کشته شد. پس از تیراندازی، بمب‌گذار مواد منفجره خود را منفجر کرد و خود و حدود 22 نفر دیگر را در دم کشته شد. مرگ خانم بوتو محبوبیت PPP را افزایش داد و دو ماه بعد این حزب اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آورد. اگرچه در ابتدا القاعده مسئول ترور بوتو معرفی شد، اما تحقیقات سازمان ملل در سال 2010 نقش دولت و ارتش پاکستان را در ترور بوتو برجسته کرد.

اولاف پالمه – 1

در اوایل سال 1986، نخست وزیر سوئد از ناحیه پشت سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در راه خانه با همسرش در وسط استکهلم جان خود را از دست داد. نام مهاجم سال ها بعد مطرح شد. “استیگ انگستروم” صاحب مدرسه تیراندازی و مخالف سیاست های پالمه. او همچنین چند سال قبل از اینکه پالم به عنوان قاتل شناخته شود، اقدام به خودکشی ناموفق کرد. با توجه به همه این سیاست‌های پالمه در عرصه داخلی و خارجی، دشمنان زیادی در داخل کشور و در قدرت‌های بزرگی مانند آمریکا و روسیه داشت. از این رو ترور پالمه همواره مجموعه ای از ایدئولوژی ها و سوء ظن ها نسبت به مردم و رویدادهای مهم سیاسی جهان بوده است.

انور سادات – 1

انور سادات رئیس جمهور مصر در پاییز 1981 هنگام بازدید از رژه در قاهره ترور شد. در جریان رژه، یک موتر نظامی در مقابل جایگاه انور سادات توقف کرد و چند سرباز به شمول «خالد اسلامبولی» از آن خارج شدند و شروع به تیراندازی و پرتاب نارنجک به سمت رئیس جمهور و یارانش کردند. به جز انور سادات، 10 تن دیگر نیز در این حمله جان خود را از دست دادند. مهاجمان متعلق به گروه جهاد اسلامی مصر بودند و سادات را در اعتراض به امضای توافقنامه صلح (به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل) بین قاهره و تل آویو کشتند.

مارتین لوتر کینگ – 1968

در بهار سال 1968، مارتین لوتر کینگ، مشهورترین فعال حقوق مدنی و رهبر جنبش حقوق مدنی آفریقایی آمریکایی، به ضرب گلوله کشته شد. کینگ در حالی کشته شد که در بالکن اتاق هتل خود در ممفیس ایستاده بود و با همکارانش صحبت می کرد. مرگ کینگ باعث عزاداری و اعتراضات در سراسر ایالات متحده شد و به تصویب قانون برابری حقوق مسکن در ایالات متحده سرعت بخشید.

منبع: روزنامه همشهری

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.