چگونه عرق بدن را درمان کنیم؟


گروه سلامت خبرگزاری فارس:با فرا رسیدن گرما و گرما داستان عرق و سوختگی و به اصطلاح عرق داغ می شود. وضعیتی ناخوشایند و آزاردهنده که آدمی را آزار می دهد و برای رهایی از آن به هر دری می زند.

مشکل سوختگی عرق پوست زمانی به وجود می آید که عرق تولید شده توسط غدد عرق به دلیل انسداد منافذ سطحی پوست نمی تواند خارج شود و نمی تواند تبخیر شود. این باعث می شود که قطرات عرق در لایه های زیرین پوست باقی بماند و باعث التهاب سطحی پوست به نام راش یا عرق شود.

در شرایط عادی، عرق کردن پوست یک مشکل بسیار رایج است که می‌توان آن را با خنک کردن بدن، نوشیدن آب فراوان، دوش آب سرد یا درمان‌های خانگی ساده برطرف کرد. اما در برخی موارد به دلیل حمله باکتری های بیماری زا از قبل موجود بر روی سطح پوست ایجاد می شود. در چنین مواردی علاوه بر درمان اولیه، مصرف آنتی بیوتیک نیز ضروری خواهد بود اما تشخیص بر عهده پزشک است.

دلایل عرق کردن پوست چیست؟

دلایل زیادی برای تعریق پوست وجود دارد. اما علل زمینه ای این التهاب پوستی به شرح زیر است.

هوای بسیار گرم یا مرطوب

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای گرم یا مرطوب که باعث می شود سرعت تعریق به سرعت افزایش یابد و بدن به قدری از تعریق خیس شود که تمام منافذ پوست بسته شود، یکی از دلایل اصلی تعریق پوست است.

عرق کردن پوست مشکل بسیار رایجی است که می توان آن را با خنک کردن بدن، نوشیدن آب فراوان، دوش آب سرد یا درمان های خانگی ساده حل کرد.

لباس گرم و راحت بپوشید

پوشیدن لباس های خیلی گرم یا گشاد که از تماس کافی پوست با هوا جلوگیری می کند یکی دیگر از دلایل تعریق پوست است.

استفاده بیش از حد از محصولات بهداشتی پوست

استفاده مداوم از محصولات بهداشتی پوست مانند کرم های ضد تعریق، رول های ضد تعریق یا روغن زیاد و لوسیون های سنگین یکی دیگر از دلایل تعریق است. اکثر این محصولات به جز ضد تعریق ها حاوی روغن های خاصی هستند که منافذ باز پوست را کاملا می پوشانند.

همان منافذی که قطرات عرق را از سطح پوست تولید می کنند. بنابراین یکی از دلایل تعریق زیر پوست و تعریق بدن استفاده مکرر و زیاد از این گونه محصولات است.

عدم تحرک

یکی از رایج ترین مشکلات افراد بیمار که نمی توانند از رختخواب بلند شوند، سوختگی پوست است. به عنوان مثال افرادی که به دلیل کهولت سن، ناتوانی جسمی، ناتوانی شدید، دوره نقاهت طولانی به دلیل جراحی های سنگین و یا سایر مشکلات مشابه بیشتر وقت خود را در شبانه روز در رختخواب می گذرانند، با پوست تماس پیدا می کنند. نداشتن هوای کافی و عرق. این افراد در لایه های پوست خود قطرات عرق می گیرند که باعث ایجاد عرق روی پوست آنها می شود.

در یک محیط منفی ورزش کنید.

افرادی که ساعت های طولانی در محیط های نامساعدی که گردش هوا وجود ندارد ورزش می کنند بیشتر از سایر ورزشکاران در معرض خارش یا عرق کردن پوست هستند. گرمای بیش از حد، اغلب پوشیدن لباس های ورزشی تنگ برای ساعات طولانی و تعریق مکرر و تماس ناکافی پوست با هوا، این گروه از افراد را بیشتر در معرض خطر عرق کردن پوست قرار می دهد.

اضافه وزن شدید

افرادی که اضافه وزن دارند پوست عرق بیشتری دارند. این به دلیل اصطکاک بیش از حد پوست بین قسمت های چربی بدن است. ضمن اینکه خود مشکل چاقی باعث می شود دمای بدن آنها بالا برود و در نتیجه زیاد عرق کنند.

انواع مختلف عرق بدن چیست؟

انواع مختلفی از عرق سوز وجود دارد. عرق کردن یا لکه های روی پوست که مالاریا یا مالاریا نیز نامیده می شوند، بر اساس عمق مجاری عرق مسدود شده به دلیل احتباس قطرات عرق در زیر پوست طبقه بندی می شوند. البته علائم و نشانه ها برای هر یک از آنها متفاوت است.

عرق کریستال

این نوع تعریق خفیف ترین شکل خارش پوست است. اگر قطرات عرق در بالاترین سطح پوست نگه داشته شوند، عرق کریستال روی بدن تولید می شود. این نوع عرق با تاول ها یا توده های پر از مایع مشخص می شود که به راحتی می شکند.

عرق خاردار

این نوع عرق در لایه های زیرین پوست جمع می شود. سپس به صورت سوختگی درجه دو روی پوست ظاهر می شود. به همین دلیل به آن عرق خار می گویند.

این نوع عرق سوزان بیشتر مستعد تحریک و خارش پوست است. علائم عرق خاردار روی پوست، لکه‌های قرمز، متورم یا لکه‌های قرمز است که باعث می‌شود فرد احساس خارش کند.

عرق کردن با چرک

این نوع خاص از تعریق کمتر رایج است. اما اگر به دلیل همراهی با باکتری های بیماری زا، جوش های تحریک کننده روی سطح پوست ایجاد شود، عرق چرکی تولید می شود. این مدل از ضد تعریق آزاردهنده است و باید با آنتی بیوتیک هایی که پزشک تجویز می کند درمان شود.

عرق کردن زیاد

اول از همه، این نوع خاص از عرق سوز در عمیق ترین لایه های پوست رخ می دهد. عرق سوزان عمیق بر روی پوست در یک فرآیند تولید می شود، برخلاف فرآیند معمولی سوزش.

یعنی اگر عرق شسته نشود و بیش از حد روی پوست بماند پس از مدتی در پوست خارج می شود. این فرآیند باعث ایجاد زخم های سخت و گوشتی رنگ می شود که به آن عرق سوزان عمیق می گویند.

آیا سوزش عرق اثرات مضری دارد؟

عوارض جانبی تعریق تنها در صورتی قابل گزارش است که مشکل پوستی به دلیل قرار گرفتن در معرض طولانی مدت تحت تأثیر قرار گرفته باشد. در غیر این صورت می توان با رعایت چند نکته ساده یا استفاده از داروهای خانگی کم هزینه و ارزان آن را حل کرد.

راه های پیشگیری از تعریق پوست

در اینجا چند نکته ساده برای کمک به خلاص شدن از شر این مشکل پوستی وجود دارد.

از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در هوای گرم خودداری کنید.

البته گرمای بدن رابطه مستقیمی با عرق دارد. تعریق نیز به دلیل شدت تعریق و انسداد مجاری عرق روی پوست ایجاد می شود، بنابراین ساده ترین راه برای جلوگیری از این مشکل این است که در روزهای گرم تا حد امکان از آفتاب دوری کنید. این بدان معنی است که اجازه ندهید بدن شما بیش از حد گرم شود و اجازه ندهید که عرق شما را خنک کند.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

به زبان ساده، نوشیدن مقدار زیادی آب در روز. بدن را خنک نگه می دارد و تعریق را کاهش می دهد. همچنین نوشیدن آب زیاد باعث خشکی و ضعف پوست می شود. تعریق زیاد از این طریق باعث تعریق نمی شود و مشکل را عمیق نمی کند.

از پارچه نخی استفاده کنید.

این هم در مورد لباس اصلی و هم در مورد لباس زیر صدق می کند. همانطور که قبلا ذکر شد، سایش بیش از حد پوست با لباس یا تماس ناکافی پوست با هوا می تواند باعث عرق کردن یا خراب شدن پوست شود.

بنابراین توصیه می شود در تمام فصول سال به خصوص در هوای گرم از لباس زیر نخی یا زیرپوش استفاده کنید. این لباس ها اغلب تنگ نیستند. الیاف طبیعی هستند و به پوست اجازه می دهند با هوا در تعامل باشد. آنها خنک تر از پارچه های مصنوعی هستند. آنها بدن را بیش از حد گرم نمی کنند. همچنین باعث ایجاد بثورات پوستی نمی شوند.

پس از فعالیت بدنی شدید و تعریق، حمام آب گرم بگیرید.

یکی از راه های جلوگیری از تعریق بر روی پوست پس از فعالیت بدنی شدید، حمام خنک با آب ولرم است. در ابتدا بدن را خنک می کند که فعالیت شدید غدد عرق را کاهش می دهد. سپس پوست را تمیز می کند و منافذ آن را باز می کند تا عرق را از بین ببرد.

استفاده از ویتامین E

در برخی موارد به دلیل کمبود ویتامین E در بدن، غدد پوست نمی توانند به درستی کار کنند و در نهایت با بسته شدن منافذ پوست و تعریق مواجه می شوید. در برخی موارد، پزشکان مصرف ویتامین E را در مکمل های غذایی برای جلوگیری از تعریق توصیه می کنند. توجه به این نکته ضروری است که ویتامین ها همیشه باید زیر نظر پزشک مصرف شوند و از مصرف آنها خودداری کنید.

جو را خنک نگه دارید

عرق کردن در هوای گرم رایج است، چه در داخل خانه یا خارج از منزل. به همین دلیل احتمال تعریق پوست در این شرایط بسیار زیاد است.

برای برخی افراد، تعریق بیش از حد ممکن است در طول خواب رخ دهد. بنابراین بهتر است همیشه یک وسیله خنک کننده ساده مانند فن را در هوای گرم یا در مناطقی با هوای مرطوب و مرطوب نگه دارید. به این ترتیب گردش هوا و تهویه از تعریق شدیدتر بدن جلوگیری می کند.

درمان های خانگی برای تعریق

کمپرس با آب سرد یا تکه های یخ.

به طور کلی خنک کردن پوست آغشته به عرق اولین راه برای درمان خارش و سوزش است. بنابراین بهتر است یا دوش آب سرد بگیرید یا کیسه ای آب سرد روی ناحیه عرق کرده نگه دارید. همچنین می توانید چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید، سپس آن را روی پوست متورم قرار دهید.

پوست را با محلول جوش شیرین تمیز کنید.

یکی از خواص جوش شیرین لایه برداری پوست است. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک فنجان آب سرد حل کنید تا مجاری بسته شده روی پوست باز شود. سپس این محلول را با یک پارچه نخی تمیز روی نواحی سوخته بمالید.

پارچه را در آب و جوش شیرین خیس کنید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه روی پوست بماند. این روش یکی از بهترین راه ها برای درمان تعریق کودکان است.

ژل آلوئه ورا را روی نواحی عرق کرده بمالید.

آلوئه ورا گیاهی با خواص فراوان است. خنک کردن و رفع مشکلات سطحی پوست یا تحریک اولیه برخی از این ویژگی ها هستند. اگر پوست شما عرق کرده است، می توانید از ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنید. ژل آلوئه ورا را به مدت 20 دقیقه روی نواحی عرق کرده بمالید، سپس دوش آب سرد بگیرید.

از گلاب استفاده کنید.

لیکور گل رز به تعادل pH پوست کمک می کند. می توانید به مقدار مساوی آب و گل رز را مخلوط کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. سپس این مخلوط را به شکل یخ قرار داده و در فریزر قرار دهید. پس از یخ زدن، تکه یخ را در یک پارچه نخی تمیز بپیچید و روی محل عرق کرده قرار دهید.

از پماد کالامین یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.

در برخی موارد، التهاب پوست ناشی از تعریق آنقدر شدید است که سوزش و خارش ناشی از آن غیر قابل تحمل می شود. از آنجایی که بیشتر درمان‌های خانگی تعریق برای اثربخشی بهتر به زمان و تکرار نیاز دارند، اگر تعریق شما بسیار شدید است، می‌توانید از پماد برای سوزاندن عرق استفاده کنید.»کالمن“یا خامه”هیدروکورتیزون“استفاده کنید.

این دو محصول را می توانید بدون تجویز پزشک از داروخانه ها تهیه کنید و تا زمانی که وضعیت پوستتان بهبود پیدا کند از آنها استفاده کنید و این بهترین درمان برای تعریق است.

با استفاده از صابون آنتی باکتریال تعریق را در خانه درمان کنید

یکی از شایع ترین عوارض عرق کردن، پس از عفونت است، بنابراین در مرحله اول که احساس می کنید بدنتان می سوزد، بهتر است از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید.

نکته مهم هنگام استفاده از صابون های آنتی باکتریال این است که اگر روی پوست خود زخم ندارید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت با سوزش زیادی مواجه خواهید شد و بهتر است از این روش استفاده نکنید.

انتهای پیام/