کتوز و کاهش وزن: رابطه

کتوز چیست؟

بدن انسان مانند موتور خودرو برای عملکرد به انرژی سوخت نیاز دارد. سوخت موتور خودرو بنزین است در حالی که بدن انسان به قند (یا گلوکز) نیاز دارد. کربوهیدراتها گروه اصلی غذاهایی هستند که تجزیه شده و گلوکز را تشکیل می دهند و سپس به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل می شود. در رژیم های غذایی که بر مقدار کمی کربوهیدرات تأکید می شود ، رژیم هایی که به اصطلاح “کم کربوهیدرات” نامیده می شوند ، بدن کربوهیدرات کافی برای تجزیه شدن به گلوکز و دریافت انرژی ندارد ، بنابراین بدن باید از آن برای ذخیره چربی برای ایجاد انرژی استفاده کند.

هنگامی که بدن در حالت کتوز قرار دارد ، کتون ها (گاهی اوقات اجسام کتونی نامیده می شوند) در جریان خون آزاد می شوند. کتون ها مواد شیمیایی اسیدی و سمی (استون ، استواستات و بتا هیدروکسی بوتان) هستند. این انتشار کتون در خون زمانی اتفاق می افتد که کبد چربی را به اسیدهای چرب تبدیل می کند که بدن از آنها به عنوان انرژی استفاده می کند.

استفاده بدن از ذخیره چربی در هنگام کتوز باعث کاهش وزن می شود. به همین دلیل رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن در مدت زمان نسبتاً کوتاه بسیار موثر است.

تشخیص کتوز

کتونهای اضافی (استون) ایجاد شده توسط بدن توسط ریه ها با تنفس و ادرار دفع می شود. تنفس بوی میوه می دهد (گاهی اوقات با الکل اشتباه گرفته می شود) و ادرار تیره می شود. وجود کتون در ادرار را می توان با نوار مخصوص آزمایش ادرار که در برخی داروخانه ها فروخته می شود تشخیص داد. علاوه بر وزن کشی روی ترازو ، این راهی است برای بررسی اینکه رژیم کم کربوهیدرات شما م beingثر است یا خیر.

خطرات احتمالی کتوز

اگر بدن به مدت طولانی در حالت کتوز باقی بماند ، استرس شدیدی در کبد و کلیه ها ایجاد می شود. همچنین تصور می شود که کتوز طولانی مدت می تواند بر بافت ماهیچه ای مضر باشد.

بیماری موسوم به کتواسیدوز که نوعی شدید از کتوز است باعث می شود اسیدیته خون به میزان خطرناکی کاهش یابد. این بیماری معمولاً با دیابت نوع 1 همراه است و نباید آن را با کتوز اشتباه گرفت.

نتیجه

فرایند کتوز در کاهش وزن بدن هنگام کاهش مصرف کربوهیدرات در بدن بسیار م instrumentثر و م effectiveثر است. این کاهش کربوهیدرات ها بدن را مجبور می کند تا از ذخیره چربی خود برای ایجاد انرژی مورد نیاز برای عملکرد استفاده کند. به همین دلیل رژیم های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن بسیار مثر است و در سی سال گذشته رایج شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *