کدام کشور حاضر است معاهده ای را بپذیرد که در مفاد آن تضمینی وجود نداشته باشد؟


حسین مظفر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتبیا بریم با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره اظهارنظر مقامات آمریکایی و غربی درباره موضع ایران در روند مذاکرات. قرارداد، تصریح کرد: هسته اصلی موضوع برجام و فضایی که منجر به توافق برجام شد، بر اساس یک فرض غلط، نادرست و نامناسب و مجموعه ای از گزارش های ناشناخته و نادرست ایجاد شد و متأسفانه کشور ما دچار آسیب شد. تا 10-12. امسال

وی به نظارت و بازرسی دقیق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌ها و اقدامات هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این فرآیند به طور مستمر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تحت نظارت و بازرسی دقیق قرار داده است. سرانجام مشخص است که هیچ انحرافی در زمینه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

* آمریکا و غرب باید پاسخ دهند که چرا بر اساس فرضیات نادرست ایران را تحریم می کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، فعالیت های هسته ای ایران را بر اساس قانون و عضویت این کشور در NPT (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) به رسمیت شناخت و افزود: اما رفتار ظالمانه آمریکا و غرب محدودیت ها و تحریم های ظالمانه ای را اعمال می کند. انجام شد. به ایران تحمیل شده است که باید به آن پاسخ دهند.

مظفر ادامه داد: ایران برجام را امضا کرد اما آمریکایی ها برجام را زیر پا گذاشتند و به صورت یکجانبه از توافق بین المللی خارج شدند.

*ایران را از یک سوراخ دو بار سوراخ نمی کنند.

وی گفت: اکنون که برجام می‌خواهد احیا شود، ایران مخالفی ندارد، اما دو بار از یک سوراخ سوراخ نمی‌شود. همچنین باید تضمینی وجود داشته باشد که آمریکایی ها نتوانند فوراً آن را لغو کنند و ثانیاً این تفاهم نامه بی معنا نباشد.

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام امضای توافقی را مهم دانست که ایران بتواند از آن منتفع شود و گفت: امضای توافقی مهم است. سریع گریه کن برای آزاد شدن، می توان نفت ایران را فروخت، ایران می تواند ارز انتقال دهد و صادرات و واردات داشته باشد. همه اینها در چارچوب برجام است و هیچ کدام خارج از آن نیست. متأسفانه آمریکایی‌ها بار دیگر دچار توهم شده‌اند و این تصور غلط را به وجود می‌آورند که ایران از آنها باج‌خواهی می‌کند تا عقب‌نشینی کنند.

مظفر با تاکید بر اینکه ایران نه زیاده خواه است و نه حاضر به تسلیم ذلت است، اذعان داشت: ایران باید از مفاد برجام استفاده کند و موضوع را تثبیت کند. آمریکا و طرف های غربی تمام تلاش خود را برای اعمال تحریم های حداکثری علیه ایران به کار گرفته اند و ایران چیزی برای تحمل فشار بیشتر ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایران هیچ مخالفتی با احیای برجام ندارد، گفت: ایران همواره موضع روشن و آشکاری برای همکاری با آمریکا و اروپا داشته است، اما در نهایت باید این اتفاق بیفتد. قرارداد باید تضمین شود و ایران بتواند از مزایای آن بهره مند شود و فعالیت های هسته ای خود را به صورت صلح آمیز ادامه دهد.

* تفاهم نامه در مکتب برای لیبرال بدون ضمانت پذیرفته نمی شود

مظفر در پاسخ به این سوال که اساساً هر کشوری آماده امضای قراردادی است که هیچ تضمینی در مفاد آن وجود ندارد. وی گفت: این توقع غیرمنطقی آمریکایی هاست. قراردادها و قراردادها اساساً یک رابطه دوجانبه یا چند جانبه است که برای آن هر دو طرف باید به تعهدات خود عمل کنند و بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند. امضای قرارداد و چیزی نگرفتن و از همه مهمتر نداشتن ضمانت در هیچ منطق و منطق و شرعی قابل قبول نیست و این موضوع نیز در مکتب لیبرال ها قابل قبول نیست اما آمریکایی ها می خواهند سیاه نمایی کنند و ایران سیاه نمایی نخواهد شد. یا

* اروپایی ها وارد قماری شده اند که سرنوشت آن شکست است.

وی درباره اظهارات ضدایرانی تروئیکای اروپایی درباره فرصت سوزان ایران برای احیای برجام گفت: اروپایی‌ها در جریان برجام وارد قمار شده‌اند که برای آنها ضرر کامل است و احترام خود را از دست داده‌اند و اعتبار و اقتدار را از بین برده‌اند. به پای آمریکایی ها و برای ما هم سخت بود چرا کشورهای اروپایی حاضر شدند آبروی خود را به پای آمریکایی هایی بگذارند که برای آنها ارزشی قائل نبودند و با خروج از برجام به کشورهای اروپایی بی احترامی کردند.

* اظهارات ضدایرانی اروپایی ها بیشتر جنبه سیاسی دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اروپایی ها نیز مسیر آمریکا را دنبال می کنند، تاکید کرد: اروپایی ها گرفتار بیانیه صادر نمی شوند زیرا این اظهارات بیشتر جنبه سیاسی دارد و برای خودشان وزن منفی سیاسی دارد.

* اروپایی ها دشمن آمریکا شده اند.

مظفر در پایان خاطرنشان کرد: اروپایی ها می توانستند از این فرصت به خوبی استفاده کنند. با یک درمان سخت که ترامپ با تداوم موضع نظام استکباری آمریکا در جهان، اروپایی ها باید هماهنگی و اقتدار خود را برای میانجی گری و موضع گیری منطقی در برابر اقدامات غیرمنطقی آمریکا و پذیرش موازین و اصول بین المللی از سوی آمریکا نشان می دادند. به جای مطالبه، باید آن را به عهده می گرفتید. دشمن آمریکایی ها و آبروی خود را زیر پای آمریکا گذاشتند که این اشتباه اروپایی ها بود.

انتهای، آخر پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.