کرککندی: بی سر و صدا باشگاه را جلو می برد/ سپاهان کاری کرد که فدراسیون نکرد.


رسول ارزان گفتمبیا بریم با حضور 3 مربی پرتغالی به همراه ژوزه درباره معرفی کادر فنی تیم فوتبال سپاهان با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس. موریس وی گفت: باید این واقعیت را بپذیریم که مربیان خارجی از نظر دانش و نوآوری از مربیان داخلی جلوتر هستند. رزومه سرمربیان سربازها هم خوب هستند اما اینکه چقدر می توانند حل کنند و چقدر می توانند فوتبال، بازیکنان و فرهنگ ما را در مدت کوتاهی بشناسند، در کار مشخص می شود.

سربازها می خواهند عالی باشند.

وی افزود: باشه. هر مربی باید دستیارانمان را بیاوریم و ببینیم تمام شده است. کارکنان فنی این پرتغالی است اما این مربیان هیچ شناختی از فوتبال ما ندارند و می تواند مشکل ایجاد کند. جدای از این که جذب سپوی نیاز به بررسی فنی خوبی دارد، خوب است به نکاتی هم توجه کنیم. ضعف و نقطه قوت سال گذشته چه بوده است؟ با توجه به اینکه چند بازیکن از دست داده اند، انتخاب جانشین آنها بسیار مهم است. سپاهان اگرچه در هر پست حداقل 2 بازیکن بسیار خوب داشت اما اگر دید بزرگ و قهرمانی دارد باید بازیکنانی را به خدمت بگیرد که بتوانند نقاط ضعف گذشته را پوشش دهند.

کارشناس فوتبال در مورد این دستیاران موریس همه مربیان رزومه او ثروتمند و با تجربه است، گفت: سربازها حرفه ای هستند. اکثر باشگاه های کشور هم از نظر بودجه و هم از نظر سخت افزاری و امکاناتی هستند. تنها باشگاهی است که با بازیکنانش مشکل مالی ندارد. به به هر حال تیمی که می خواهد رشد کند و به جایگاه مطلوب خود برسد باید آمادگی لازم را ببیند.

نباید باشد تسبیح را بسوزانیم، محرم برخورد حرفه ای داشت.

وی به فراق محرم اشاره کرد. نویدکیا وی افزود: دو سال به مربی جوان وقت دادند و او می توانست زمان بیشتری بدهد اما این همکاری به دلیل اینکه در سه تورنمنت نتایج مطلوب را نگرفت، پایان یافت. نمی دونم چرا ولی آجیل هامون رو اینطوری نباید بسوزونیم. محرم نباید سوخت. او حرفه ای رفتار کرد. نه مصاحبه بدی کرد و نه از داوران انتقاد کرد. اینها نکات مثبت بسیار خوبی بود اما … به هر حال تیم پرطرفداری مثل سپاهان با پولی که داده و با پتانسیل قهرمانی را تماشا می کند. اگر در بسیاری از موقعیت ها دچار نوسان و لغزش نمی شد، می توانست به عنوان قهرمانی برسد، اما با این حال سوم شد.

ارزان در مورد احتمال دستیار ایرانی کارکنان فنی سپاهان برای کمک به سرمربی این تیم اضافه می شود، گفت: امیدواریم سپاهان به روند رو به جلو ادامه دهد. همراهی دستیار ایرانی قطعا می تواند به جذب بازیکنان مورد نظر کمک کند. امیدواریم نگاه جدیدی را در فوتبال سپاهان شاهد باشیم و این تیم به جایگاه مطلوب و شایسته خود برسد.

مدیر ساکت ماهر است

کارشناس فوتبال در این مورد نویدکیا او با وجود کم تجربه نشان داد که از نظر فنی می تواند خوب صحبت کند و بعد از رفتنش انتخاب شد. موریس این حرکت رو به جلو بود، در حالی که تصور می شد باشگاه به عقب برود، گفت: مدیریت باشگاه های ما خیلی تغییر کرده است اما محمدرضا ساکیت قبلا عناوین خوبی کسب کرده و در اردو هم خوب است. امکانات او پس از حضور در فدراسیون و تیم ملی تجربه لازم را به دست آورد. همه این تجربیات به او کمک کرد تا به سپاهان بازگردد و طبیعی بود که بتواند عملکرد خوبی برای باشگاه ایجاد کند. البته این روند به دلیل بی نتیجه ماندن تا حدودی سوال برانگیز بود اما با حرکت بیشتر که انجام داد به وظیفه خود در قبال باشگاه سپاهان و هواداران عمل کرد.

وی افزود: او مدیر است. ماهر بله، امکانات مورد نیازش در اختیار او قرار گرفته است. یک مدیر می تواند خیلی قوی باشد اما جایی می رود و امکانات لازم برای عملی شدن ایده هایش را ندارد که در این صورت نمی تواند موفق باشد. ساکیت تجربه لازم را دارد و از طرفی دغدغه مالی و امکاناتی هم ندارد. این راه موفقیت است.

ارزان پس از مقدمه در مورد آن کارکنان فنی کاپیتان جدید، تیمش و مدیریتش با شرایط فعلی تیم ملی مقایسه می شود و برخی معتقدند این اتفاق نشان می دهد که مربیان خوب و رزومه وی همچنین دار را وارد فوتبال کشورمان کرد و گفت: یکی از مشکلات ما در فدراسیون ها یا باشگاه ها عقد قرارداد است. مربی می آوریم و او را استاد و همه کاره خود می کنیم. وقتی پرداخت می کنیم. این به دلیل ضعف در بستن قراردادها است. اگر در امضای قرارداد هیچ شیطنتی وجود ندارد، امضای قرارداد با چارچوب حرفه ای با در نظر گرفتن وکلای قوی بسیار مهم است.

مربیان خارجی نیز می توانند بر مصاحبه های غیرحرفه ای تأثیر بگذارند.

وی افزود: باشگاه اسپهان این کار را کرد اما فدراسیون فوتبال این کار را نکرد. فقط کوئیز می تواند از پس این وضعیت فوتبال و فدراسیون ما بربیاید. او ایستاد و با گردن کلفت به هر چیزی که برای تیم می خواست، از زمین گرفته تا جت خصوصی، رسید، اما باز هم معامله با او خوب نبود. بعد از آن آمدن ویلموتس همه چیز را علامت سوال گذاشت. مقدار زیادی پول پادشاهی دور انداختیم. اینها مشکلات ماست. وقتی سوار بر پله برقی هستیم، همه ما یکی یکی پایین می افتیم تا در عکس بمانیم!

ارزان او گفت: با این حمله و این ضرر مالی، طبیعی بود که فدراسیون با آوردن ویلموتس با چوب کار کند. وقتی این سرمربی را برای تیم ملی آورد خیلی سخت بود که برویم مربی ای بیاوریم که فوتبال ما را نشناسد. در آن زمان آنها چاره دیگری نداشتند. حرف او هم درست بود. مربی ای که به وضعیت ما آوردند. مشکل ما گیر کردیم، او توانست تیم را به جام جهانی برساند. بعد هم شرایط مثل الان است که نیم فصل داریم. متفاوت بود. در حقیقت هر مقایسه یک سری پاسخ و دلیل دارد.

وی افزود: تصمیم گیری در زمانی که تیم ملی روی میز وضعیت بدی داشت، بسیار سخت بود. شاید هیچ مربی بزرگی نتواند مثل این سرمربی نتیجه بگیرد چون فوتبال ما و فرهنگ فوتبال ما را می شناخت. به به هر حال هدف تیم ملی صعود به جام جهانی بود اما هر کدام دلیل خود را برای مقایسه دارند. در کل هر مربی خارجی که می آید تاثیرات خودش را دارد. نظم و انضباط در باشگاه ها و فوتبال ما وجود دارد. به گفته او مصاحبه های قبل و بعد از بازی های ما شاید غیرحرفه ای نباشد. شاید فرهنگ آنها روی مربیان درونی ما تأثیر بگذارد.

پایان پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.