کشف 4549 میلیارد ریال فساد مالی در سیستان و بلوچستان


به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، محمدرضا شهری نژاد روز شنبه در حاشیه هفتمین روز قوه قضائیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مصوبات در و با دستور برخی مراجع نظارت بر سازمان ها و مراجع اداری را بر عهده دارد و تخلفات و قصور را به مراجع ذیربط گزارش می دهد.

وی افزود: در یک سال اخیر بازرس کل سیستان و بلوچستان به سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن اجرای قوانین و حسن اجرای امور که دارای وظایف و اختیاراتی است، محول شده است. اصل 174 قانون اساسی.

وی ادامه داد: در سال گذشته تعداد پرونده های ثبت شده در سازمان بازرسی 98 مورد بوده که 72 مورد پرونده، 25 پرونده برنامه ای و یک مورد فوق العاده بوده است.

شهري نژاد تصريح كرد: در سال گذشته 174 گزارش از سوي سازمان بازرسي به مراجع ذيربط ارسال شده كه از اين تعداد 80 گزارش اصلاحي، 68 گزارش تخلف، 23 گزارش مجرمانه و 3 مورد ابطال گزارش بوده است.

* معرفی 308 نفر از مراجع قضایی و تخلفات در سیستان و بلوچستان

بازرس کل استان سیستان و بلوچستان گفت: یکی از وظایف اصلی بازرسی کل کشور گزارش موارد تخلف است که بر اساس آن ضوابط، مقررات، مصوبات، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های صادره و شکایات طبیعی گزارش‌های بازرسی و قانونی است. افرادی که در موارد فوق تخلفی را تشخیص دهند جهت رسیدگی و صدور حکم به دستگاه قضایی اعزام می شوند.

وی با اشاره به گزارش های اخطاری سازمان بازرسی برای پیشگیری از مفاسد اقتصادی گفت: در سال گذشته 74 گزارش اخطاریه صادر شده که 92 مورد رصد و 22 مورد به اعضای بازرسان سازمان بازرسی تحویل داده شده است – کمیسیون – ابزار موجود. .

وی گفت: 11 پرونده به ارزش 94 میلیارد تومان در زمینه ابطال یا تمدید معاملات تشکیل شده است. همچنین 48 مناقصه به مبلغ 1111 میلیارد ریال در زمینه صحت اسناد و 14 مورد نیز در زمینه کاهش هزینه انجام شده است. ارزش ریال 907 میلیارد ریال است.

وی با اشاره به تصرف غیرمجاز اراضی ملی و منابع طبیعی گفت: 2277 هکتار از اراضی ملی که در اختیار عده ای سودجو بوده و یا در شرف مصادره بوده توسط این سازمان تعقیب و امحا شده است.

* دریافت بیش از 1700 شکایت از طریق سامانه گزارش فساد سازمان بازرسی در سیستان و بلوچستان

وی با اشاره به استقبال خوب مردم از سامانه گزارشگران مفاسد سازمان بازرسی گفت: سازمان بازرسی علاوه بر سامانه ستاد خبری موسوم به «سامانه 136» سامانه گزارشگران مفاسد را نیز راه اندازی کرده تا دسترسی مردم را فراهم کند. ” می تواند برود. و گزارش دهی و ارتباط بهتر برای گزارش شکایات.«اینها نیز باید کاهش یابد، ضمناً گزارش تلفنی و حضوری یکی دیگر از راه های ارتباط مردم با بازرسی کل استان است.
بازرس کل استان سیستان و بلوچستان بر تکریم ارباب رجوع در این سازمان تاکید کرد و گفت: مهمترین وظیفه در نظارت بر فعالیت های بازرسی تجهیزات استان تکریم ارباب رجوع و جلب رضایت مردم است و هر سه شنبه هر هفته مردم می توانند گزارش خود را به سازمان بازرسی کل استان ارائه کنند.

شهریاری با اشاره به سامانه مبارزه با فساد سازمان بازرسی گفت: تعداد کل شکایات وارده به سامانه گزارش فساد سازمان بازرسی در استان سیستان و بلوچستان 1787 مورد بوده که از این تعداد 1435 پرونده رسیدگی شده است.

وی گفت: میزان تخلفات مالی 4549 میلیارد ریال کشف و 1298 میلیارد ریال نیز به خزانه دولت برگشت داده شده است.

* تشکیل کارگروه تولید و سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان

بازرس کل استان سیستان و بلوچستان ضمن اشاره به حمایت از تولید و سرمایه گذاری در استان گفت: اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده و بازدیدهای میدانی از ادارات و کارخانجات انجام شده تا پیگیری شود. مشکلات سرمایه گذاران را حل کنید.» ۲۲ واحد تولیدی مورد بازرسی و بازرسی قرار گرفت و با واحدهای تولیدی متخلف برخورد قانونی شد.

وی با تاکید بر اینکه حمایت از تولید و سرمایه گذاری از وظایف سازمان بازرسی است، گفت: مجموعه ای تشکیل شده که در آن حضور دارند. موانع و چالش هایی از سوی بازرسی کل کشور، استانداران، معاونان استاندار، روسای پارک های علم و فناوری و دستگاه های مرتبط و شرکت های دانش بنیان و اشتغال زا مطرح شده است. این کارگروه در بررسی مسائل سرمایه گذاران تخصص دارد. و فعالان اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری.

* قوه مجریه سیستان و بلوچستان را رها کنید و خودتان را جدی بگیرید.

بازرس کل استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: در صورت کوتاهی هر نهادی در انجام وظایف محوله، این سازمان بر اساس وظایف نظارتی خود باید با سهل انگاری برخورد شود.

بازرس کل استان سیستان و بلوچستان در ادامه سخنان خود گفت: سازمان بازرسی با افرادی که حقوق بیت المال را تضییع می کنند بدون اغماض برخورد می کند و هیچ خط قرمزی در این زمینه وجود ندارد.

وی همچنین به حمایت مدیران صادق، سالم و ریسک پذیر اشاره کرد و گفت: سازمان بازرسی می خواهد از مدیران سالم، شجاع، قاطع، صادق، جهادی و متفکر حمایت کند و ما از این حمایت می کنیم تا زمینه را برای این مدیران فراهم کنیم تا برای عضویت در سازمان تشویق شوند.

شهریاری با بیان اینکه برای مهار و مبارزه با چرخه معیوب فساد در دستگاه های اجرایی باید عملکرد دستگاه های اجرایی شفاف سازی شود، گفت: امروز مبارزه با فساد سرلوحه کار دستگاه قضایی است، آن را انجام خواهیم داد.

انتهای پیام/ 75005
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.