کیف: ما هرگونه توافق بین روسیه و ترکیه در مورد صادرات غلات را بدون در نظر گرفتن منافع اوکراین رد می کنیم.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه اوکراین شامگاه سه شنبه اعلام کرد که از تلاش های ترکیه برای پایان دادن به محاصره بنادر اوکراین قدردانی می کند.

به گفته وزارت خارجه اوکراین، اگر منافع اوکراین در نظر گرفته نشود، هرگونه توافق روسیه و ترکیه در مورد صادرات غلات را رد می کنیم.

وزارت خارجه اوکراین افزود: ما با سازمان ملل متحد و شرکای خود در زمینه ایجاد دروازه ای برای صادرات محصولات کشاورزی خود همکاری خواهیم کرد.

همچنین عصر روز سه شنبه، دفتر دبیرکل اعلام کرد که سازمان ملل هیچ اطلاعاتی برای حمایت از ادعای اوکراین مبنی بر سرقت غلات روسیه در اختیار ندارد.

ایالات متحده و متحدانش روسیه را به بستن بنادر اوکراین در سواحل دریای سیاه و مسدود کردن صادرات مواد غذایی و غلات به بازارهای جهانی متهم کرده‌اند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید مشکلی برای صادرات غلات از اوکراین وجود ندارد و مسکو مداخله نکرده است. او گفت که اگر دولت کیف آب را از مین های زمینی نزدیک بنادر خود پاک کند، کشتی های حامل محصولات کشاورزی بدون هیچ دردسری می توانند آنجا را ترک کنند.

پیش از این، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، غرب را مسئول بحران جهانی غذا و کمبود مواد غذایی دانسته و گفته بود که تحریم‌های غیرقانونی غرب برای ازسرگیری عرضه مواد غذایی باید لغو شوند (جزئیات بیشتر).

روسیه و اوکراین با هم یک سوم گندم جهان را تامین می کنند. اوکراین همچنین صادرکننده عمده ذرت، جو، روغن آفتابگردان و روغن کانولا است. روسیه و بلاروس نیز بیش از 40 درصد از صادرات جهانی پتاس را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، 36 کشور از جمله لبنان، سوریه، یمن، سومالی و کنگو بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می کنند.

انتهای پیام/.
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.