گسترش انرژی باد و خورشید برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی بسیار کند است

گسترش انرژی باد و خورشید برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی بسیار کند است


خبر – تولید انرژی تجدیدپذیر هر سال در حال افزایش است. اما پس از تجزیه و تحلیل میزان رشد انرژی بادی و خورشیدی در 60 کشور ، محققان دانشگاه فناوری چالمرز ، دانشگاه لوند در سوئد و دانشگاه اروپای مرکزی در وین ، اتریش به این نتیجه رسیدند که تقریباً هیچ کشوری به اندازه کافی سریع حرکت نمی کند تا از 1.5 درجه جهانی جلوگیری کند. گرم شدن درجه سانتیگراد یا حتی 2 درجه سانتیگراد.

این اولین بار است که حداکثر نرخ رشد در هر کشور به طور دقیق اندازه گیری می شود و دامنه عظیمی از چالش جایگزینی منابع انرژی سنتی با انرژی های تجدیدپذیر و همچنین نیاز به کشف فناوری ها و سناریوهای مختلف را نشان می دهد. جسیکا جول ، دانشیار انرژی گذار در دانشگاه فناوری چالمرز.

هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) سناریوهای انرژی را تعریف کرده است که با حفظ گرمایش زمین در زیر 1.5 درجه سانتیگراد یا 2 درجه سانتی گراد سازگار است. اکثر این سناریوها رشد بسیار سریع برق تجدیدپذیر را پیش بینی می کنند: به طور متوسط ​​سالانه حدود 1.4 درصد از کل برق مورد نیاز جهان برای باد و خورشیدی و بیش از 3 درصد برای سناریوهای بلند پروازانه تر خورشیدی. اما یافته های جدید محققان نشان می دهد که دستیابی به چنین رشد سریعی تاکنون تنها برای چند کشور ممکن بوده است.

اندازه گیری و پیش بینی رشد فناوری های جدید مانند انرژی های تجدیدپذیر دشوار است ، زیرا آنها به طور خطی رشد نمی کنند. در عوض ، رشد به طور معمول از آنچه منحنی S نامیده می شود پیروی می کند – در ابتدا به طور چشمگیری شتاب می گیرد ، سپس برای مدتی به رشد خطی ثابت می شود و در نهایت با اشباع شدن بازار کند می شود.

“ما راه جدیدی را ارائه دادیم: استفاده از مدل های ریاضی برای اندازه گیری شیب منحنی S ، یعنی حداکثر سرعت رشد به دست آمده در تیزترین نقطه آن. این یک روش کاملاً جدید برای رشد فناوری های جدید است ، “جسیکا جول می گوید.

با تجزیه و تحلیل 60 کشور بزرگ ، محققان دریافتند که حداکثر نرخ رشد باد در خشکی به طور متوسط ​​0.8 درصد از کل منبع برق سالانه و 0.6 درصد به طور متوسط ​​برای انرژی خورشیدی است – بسیار کمتر از سناریوهای آژانس دولتی. تغییرات آب و هوایی بین المللی. رشد پایدار بیش از 2 درصد در سال برای باد و 1.5 درصد برای انرژی خورشیدی تنها در کشورهای کوچکتر مانند پرتغال ، ایرلند و شیلی رخ داده است.

جسیکا جول می گوید: “به احتمال زیاد در کشورهای کوچکتر و همگن تر می توان به رشد سریعتر دست یافت تا در سیستمهای بزرگ و متنوع.”

“در میان کشورهای عمده ، تنها آلمان تا کنون توانسته است در مقایسه با سناریوهای متوسط ​​تثبیت آب و هوا ، رشد نیروی باد در خشکی را حفظ کند. به عبارت دیگر ، برای دستیابی به اهداف آب و هوایی ، تمام جهان باید به سرعت مانند آلمان نیروی باد تولید کنند. اله شرب می گوید: ممکن است محدودیت هایی در سرعت گسترش انرژی باد و خورشید وجود داشته باشد ، بنابراین ما باید به طور سیستماتیک امکان سنجی سایر راه حل های آب و هوایی را تحلیل کنیم ، به ویژه برای اقتصادهای آسیایی با رشد سریع مانند هند و چین. ، استاد علوم و سیاست های زیست محیطی در دانشگاه اروپای مرکزی و دانشگاه لوند.

مقاله “پویایی رشد باد ملی و خورشیدی در مقایسه با رشد مورد نیاز برای اهداف اقلیمی جهانی” در Nature Energy منتشر شده است که توسط Aleh Sherp ، Vadim Vinchenko ، Jill Towson ، Joel A. Gordon و Jessica Jewell نوشته شده است.دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *