گوترش: توافقنامه صادرات غلات بین روسیه و اوکراین مهم است.


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه دستیابی به توافق روسیه و اوکراین با میانجیگری ترکیه برای صادرات غلات را مهم خواند.

گوترش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: توافق بر سر صادرات غلات [از بنادر اوکراینی] این مهم است، اما هنوز راه زیادی برای رسیدن به توافق صلح بین روسیه و اوکراین وجود دارد.»

به گزارش رویترز، وی در تشریح نشست نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل در استانبول گفت: همه طرف ها اشتیاق خود را برای دستیابی به توافق نهایی در مورد صادرات غلات اوکراین ابراز کردند.

این مقام سازمان ملل گفت: توافقنامه صادرات غلات به نفع کل جهان خواهد بود و گامی مهم در راستای توافق جامع روسیه و اوکراین است.

بر اساس این گزارش، گوترش همچنین اعلام کرد که سازمان ملل با مسکو، کیف و آنکارا برای اجرای توافقات صادرات غلات که در استانبول به دست آمده است، همکاری خواهد کرد.

به گزارش رویترز، وی گفت: ما به همراه فدراسیون روسیه، اوکراین و ترکیه تضمین خواهیم کرد که گام های بعدی برای هماهنگی، کنترل و اجرای (توافق) به طور مشترک و موثر برداشته شود. سازمان ملل متحد به طور کامل در این تلاش های مشترک مشارکت دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفت: امیدواریم هیئت ها به پایتخت های خود بروند و امیدواریم در گام بعدی به توافق رسمی دست پیدا کنیم.

دیمیترو کالبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز چهارشنبه تایید کرد که کشورش دو قدم تا دستیابی به توافق با روسیه در مورد حرکت کشتی‌های غلات فاصله دارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.