یکی از موضوعات دیدارهای بایدن با ترامپ و مکرون، ایران است.


به گزارش خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با «لیز تراس» نخست وزیر انگلیس و «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

بر اساس گزارش ها، در این دیدار جدای از روابط دوجانبه، مسائل مربوط به بحران جهانی از جمله کمبود مواد غذایی، گرانی کشتی های حامل انرژی، جنگ در اوکراین و ایران نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره دیدار بایدن و تراس در صبح پنج‌شنبه گفت: دو طرف توافق کردند که برای مقابله با چالش‌های چین و تضمین امنیت انرژی به همکاری ادامه دهند.

رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر بریتانیا در این نشست گفتند: ما توافق کردیم که برای کنار گذاشتن انرژی روسیه همکاری کنیم. اظهارات اخیر پوتین در مورد اوکراین تهاجمی بوده است. اقدامات پوتین نیاز به ادامه حمایت از اوکراین را نشان می دهد.

تراس در گفت و گو با بایدن گفت: ما از اوکراین حمایت می کنیم و دست یاری را به سوی کشورهای دموکراتیک دراز می کنیم تا آزادی و آینده ای مرفه را برای مردم خود تضمین کنند.

کاخ سفید در بیانیه دیگری با اعلام دیدار روسای جمهور آمریکا و فرانسه اعلام کرد: بایدن و مکرون درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفتگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «هر دو طرف حمایت مستمر خود از تلاش‌های اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه را تکرار کردند». بایدن و مکرون همچنین در مورد ادامه همکاری ها در منطقه هند و اقیانوس آرام و چالش های پیش روی چین گفتگو کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز صبح پنجشنبه با تکرار ادعای خود مبنی بر امکان بازگشت به توافق هسته ای با ایران، تهدید به ادامه فشار بر تهران در خصوص فعالیت های منطقه ای کرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.