در پینترست به اشتراک بگذارید
تصویر: Small Town Animation Studios

هنگامی که دنیای دیابت نگاهی سریع به یک شخصیت فرعی ناشناس در فیلم آینده پیکسار انداخت، واکنش در رسانه‌های اجتماعی با شادی کامل همراه بود.

چرا بزرگسالان و کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 (T1D) و افرادی که به آنها اهمیت می دهند از دیدن دستگاه دیابت روی یک شخصیت انیمیشن هیجان زده می شوند؟

چون نمایندگی مهم است.

طبق گزارشی از PBS News Hour در سال 2019 در مورد نوجوانان دارای تنوع نژادی، هرگز ندیدن فردی که شبیه شما در فرهنگ پاپ است، می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد و بر عزت نفس تأثیر بگذارد. در حالی که، از طرف دیگر، دیدن نماینده خود می تواند الهام بخش باشد و حس پذیرفته شدن را در جامعه ایجاد کند.

در همین راستا، جامعه دیابت چیز بزرگی برای انتظار دارد: یک فیلم انیمیشن مستقل جدید به نام “Gumshe: The Type 1 Protector” که در تابستان 2022 اکران می شود، که در واقع یک شخصیت ابرقهرمانی اصلی را نشان می دهد که T1D دارد. تریلر این فیلم در نوامبر 2021 منتشر خواهد شد و در اوایل سال 2022 یک مجموعه کوتاه انیمیشن نیز به دنبال آن خواهد بود.

این فیلم زاییده فکر – و انگیزه راه اندازی یک شرکت انیمیشن سازی کامل – برای جرمین هارگرو، خالق این فیلم و مجموعه است.

وقتی هارگرو 15 سال پیش در سن 29 سالگی به T1D مبتلا شد، او بستری خود را در بیمارستان ترک کرد بدون اینکه به خودش فکر کند، بلکه به فکر والدینی باشد که با فرزندانشان تمام این مشکلات را پشت سر می گذارند.

او به DiabetesMine گفت: “من از بستری 5 روزه خود در بیمارستان بیرون آمدم و فکر کردم، “وای، بسیاری از والدین باید واقعاً با تشخیص کودک خود مشکل داشته باشند.”

“من در مورد T1D نمی دانستم، و به این فکر کردم که بسیاری از آنها چه احساسی دارند [lost] به این ترتیب، تصمیم گرفتم لیموهایم را به لیموناد تبدیل کنم.

هارگرو که یک پدر، عاشق کتاب های مصور مادام العمر و هنرپیشه بود، شروع به تخیل و طراحی کرد و قبل از اینکه حتی بداند که او در مرکز یک فیلم قرار خواهد گرفت، به سراغ شخصیت اصلی فیلم رفت. در مارس 2020 (بله، در میانه همه گیری کووید-19)، او و همسرش واکتا استودیو انیمیشن شهر کوچک را در جنوب شرق جورجیا برای حمایت از پروژه فیلمسازی او تأسیس کردند.

گمشه کیست؟

نام کامل این شخصیت جاستیس جانسون است (نام اول به افتخار دختر خود هارگرو). او یک شخصیت نوجوان آفریقایی آمریکایی است که در شهری زندگی می کند که بر اساس جامعه محروم نیوجرسی است که هارگرو در آن بزرگ شده است.

و در حالی که او T1D دارد، این شرایط نیست که قدرت های فوق العاده او را به ارمغان می آورد. بلکه عشق او به آدامس است، چیزی که مدام می جود (مثل دختر خودش).

در این فیلم، جاستیس در یک کنفرانس فناوری است که در معرض یک ماده شیمیایی خطرناک قرار می گیرد. اما به‌جای کشتن او، هارگرو گفت، این به او قدرت‌های فوق‌العاده می‌دهد – در مورد او، توانایی شلیک آدامس از کف دست‌هایش برای کمک به او برای نجات جهان (فکر کنید، مرد عنکبوتی). شما می توانید این احساس را در تیزر تریلر آنها دریافت کنید.

هارگرو احساس می کرد مهم است که دیابت دلیل قدرت فوق العاده او نباشد. چرا؟

او توضیح داد: “او یک ابرقهرمان دیابتی نیست.” او یک ابرقهرمان مبتلا به دیابت است.

او گفت که یکی از موضوعات این فیلم افزایش آگاهی در مورد T1D و پیشگیری از دیابت نوع 2 (T2D) است.

ماجرا با جاستیس، که اکنون با نام ابرقهرمانی اش گومشه شناخته می شود، شروع می شود و در مورد دیابت خود احساس ناراحتی می کند – کارهایی مانند کنار رفتن برای بررسی قند خون یا ترک اتاق برای مصرف انسولین.

او گفت: “او در مورد آن احساس خجالت می کند.” “بچه های دیگر همگی نوشابه می نوشند و او نمی تواند، بنابراین او احساس عجیبی می کند.”

اما با گذشت زمان، “او در خودش رشد می کند. اگر کسی مانیتور مداوم گلوکز او (CGM) یا هر چیز دیگری را ببیند، نگران نمی‌شود.»

او گفت که ابرقدرت ها از طریق آدامس وارد می شوند، زیرا «همه آدامس را دوست دارند و همه می توانند آدامس داشته باشند. آدامس حباب همه را دور هم جمع می کند. مثل موسیقی: همه جا هست.»

گومشه به قدرت خود پی می برد و یاد می گیرد که از آن برای کمک به دنیا استفاده کند.

هارگرو گفت، همانطور که او این کار را انجام می دهد، دیابت به طور طبیعی وارد داستان می شود و آموزش ساده و واضحی را به همه افراد در مورد دیابت می دهد.

او افزود: «ما انگ ها را می شکنیم.

یکی از نمونه ها این است که گومشه با یکی از بستگانش که T2D دارد بحث می کند. در آن گفتگو، آنها تفاوت های بین دو شرایط مرتبط را توضیح می دهند و طبیعتاً به آموزش بیننده کمک می کنند.

“گرفتم [confusion] هارگرو گفت همیشه. بنابراین، می دانستم که باید به آن رسیدگی کنیم.»

پشتیبانی وجود دارد

در حالی که فیلم هنوز در حال تولید است، هارگرو و همسرش قبلاً برخی از نام‌های بزرگ را جذب کرده‌اند.

جرمین هارگرو

او تقریباً از کاترین جکسون – مادر مایکل جکسون فقید – سرمایه گذاری کرد اما متأسفانه شکست خورد.

یکی از شراکت های بزرگی که انجام شد، با انجمن دیابت آمریکا (ADA) است.

ADA فیلم را در تمام پلتفرم‌های خود تبلیغ می‌کند و به جهان کمک می‌کند تا گومشه و شخصیت‌های دیگر را حتی قبل از اکران فیلم بشناسد.

“[This film] هارگرو گفت که در مورد عدالت سلامت است. گومشه از خانواده ای تک والد است، بنابراین با دیابت اوضاع از نظر مالی تغییر می کند. ADA گفت که این عالی است، زیرا آنها تلاش می کنند کارهای زیادی در مورد عدالت سلامت انجام دهند.

چارلز هندرسون، مدیر ارشد توسعه ADA، به DiabetesMine گفت که این همکاری کاملاً مناسب است.

او گفت: “ما همیشه به دنبال راه های جدید و منحصر به فرد برای دسترسی به جامعه دیابت هستیم.”

وقتی شنیدیم که قرار است شخصیتی با دیابت نوع 1 و قدرت‌های فوق‌العاده در یک فیلم جدید زندگی کند، نمی‌توانستیم به همه بچه‌هایی که مبتلا به دیابت هستند فکر نکنیم که در تلویزیون کارتون تماشا می‌کنند و به دنبال شخصیت‌هایی می‌گردند که بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند. “

هندرسون گفت که ADA به این موضوع کشیده شده است که چگونه این فیلم به طور یکپارچه و ساده نکات آموزشی دیابت را به اشتراک می گذارد. او گفت که این به همه افراد مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد.

او گفت: «دیابت بیماری نیست که بتوان آن را با چشم غیر مسلح دید. “به دلیل ماهیت کمتر آشکار بیماری، سطح خاصی از شرم در جامعه پرورش یافته است و باعث شده است که برخی از افراد مبتلا به دیابت احساس تنهایی و انزوا کنند. هیچ کس لیاقت داشتن چنین احساسی را ندارد، به همین دلیل است که دیدن یک شخصیت در فیلم مبتلا به دیابت یکی از اولین قدم‌ها برای از بین بردن شرم و ایجاد حس دیده شدن، شنیدن و الهام گرفتن در افراد مبتلا به دیابت است.

ADA تبلیغ فیلم را در اوایل سپتامبر 2021 آغاز خواهد کرد و مردم را با گومشه و همتایانش در همه پلتفرم‌هایشان آشنا می‌کند.

سپس در روز جهانی دیابت، 14 نوامبر، اولین تریلر این فیلم منتشر خواهد شد. دومین تریلر در 5 فوریه (روز ملی آدامس حبابی) 2022 و سومین تریلر در ماه می منتشر می شود. این فیلم کامل با مدت زمان یک ساعت و 35 دقیقه قرار است در تاریخ 5 ژوئن 2022 اکران شود.

در پینترست به اشتراک بگذارید

کجا و کی آن را ببینیم

این فیلم که در انیمیشن CGI فیلمبرداری شده است، در «Animation TV»، یک سرویس پخش آنلاین رایگان جدید که توسط استودیوی Small Town Animation راه اندازی شده است، قابل مشاهده خواهد بود.

هارگرو توضیح داد: «ما می‌خواستیم رایگان باشد. “ما می خواهیم هر کسی که می خواهد این را ببیند بتواند به آن دسترسی داشته باشد.”

او گفت که این بدان معناست که تبلیغات وجود خواهد داشت.

پس از این فیلم، یک سریال انیمیشنی دو بعدی به نام «گمشه: محافظت از شهر» ساخته خواهد شد که دارای 10 قسمت است که هر قسمت 20 دقیقه پخش می شود.

هارگرو گفت همچنین یک برنامه کمک هزینه Gumshe وجود خواهد داشت که بخشی از درآمد حاصل از آن را برای کمک به انسولین برای افراد نیازمند استفاده می کند.

هارگرو امیدوار است که گومشه نه تنها برای مبتلایان به دیابت، بلکه برای همه مفید باشد.

او گفت: «تصور کنید سوپرمن سرطان داشته باشد یا مرد عنکبوتی مبتلا به ایدز باشد. “این نوع تاثیری است که ما می خواهیم.”

و همانطور که او برای موفقیت هیجان زده است، هارگرو گفت که هدف او با فیلمساز معمولی شما کمی متفاوت است.

او گفت: “من موفقیتی در مورد اعداد افتتاحیه نمی بینم.” “برای من مهم نیست که فقط یک نفر این را تماشا کند و آنچه را که نیاز دارد از آن بگیرد. موفقیت برای ما به معنای آگاهی، پذیرش و احساس درک شدن است. و اگر این فقط یک نفر باشد، خوب، ما موفق شده ایم.»