10 برابر صرفه جویی در سرمایه گذاری در بهینه سازی مصرف انرژی


به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، حسینعلی محمد حسینی با بیان اینکه کشورهایی که منابع خدادادی ندارند، برای اصلاح مصرف سوخت برنامه ریزی کرده اند، گفت: در مورد سوخت نکات مختلفی داریم. در بهینه سازی مصرف، مهمترین شاخص شدت مصرف انرژی است که مقدار انرژی لازم برای تولید یک واحد ثروت است.

وی افزود: بررسی روند 20 ساله کشورها نشان می دهد که این شاخص همواره رو به کاهش بوده است، اما در کشور ما با توجه به اینکه همه نگاه ها به افزایش عرضه است همچنان کمبود انرژی داریم، به فکر افزایش تولید و افزایش تولید هستیم. بر این اساس شدت مصرف انرژی افزایش یافته است و به جز ایران، تنها عربستان سعودی در این گروه قرار دارد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران در خصوص منظر اقتصادی این موضوع تصریح کرد: اگر از منظر اقتصادی به آن نگاه کنیم، یک واحد سرمایه گذاری در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی برابر با 10 واحد سرمایه گذاری در انرژی است. در بخش تولید، به بیان دقیق‌تر، اگر یک دلار در بخش بهینه‌سازی سرمایه‌گذاری شود، معادل ۷ تا ۱۰ دلار سرمایه‌گذاری در تولید نفت و گاز است.

محمد حسینی گفت: شرکت ملی گاز ایران برای مقابله با چالش بهبود بهره برداری از گاز که یکی از مشکلات شرکت ملی گاز است، برنامه ریزی های دقیقی برای بهبود مصرف انرژی در کشور انجام داده است.

منطقی کردن هزینه خوراک گاز

وی با اشاره به اینکه دولت اقداماتی را برای تامین منابع بودجه 1401 به اطلاع شرکت ملی گاز ایران رسانده است، گفت: هرگونه تغییر در قیمت فروش گاز طبیعی تاثیر آن بر منابع بودجه ای نیز در نظر گرفته می شود. اینکه از تولید داخلی حمایت کنیم، بحث خوراک گاز قابل حمایت است، البته می شود حمایتی که نه بر اساس رانت خوراک بلکه بر اساس عقلانیت باشد، بر این اساس بحث های مختلفی شده تا سال آینده این را داشته باشیم. در راستایی که تبصره 14 ضمن حمایت از صنایع منبع محقق شود.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران رقابت برای تخفیف خوراک صنایع را وابسته به عوامل مختلفی از جمله شرایط جهانی عنوان کرد و گفت: با توجه به مسائل ژئوپلیتیکی منطقه عملاً فرصت صادرات بیشتر گاز در حال حاضر وجود دارد. موضوعی که در بحث خوراک صنعتی باید در نظر بگیریم، هزینه فرصت صادراتی است که برای امتیاز می پردازیم.

محمد حسینی در تشریح این موضوع گفت: در واقع قیمت صادراتی 12 هزار تومانی در هر مترمکعب را باید با سقف قیمت 5 هزار تومانی صنایع داخلی مقایسه کرد و آنچه برای کشور مناسب است باید با توجه به شرایط دیده شود. .

وی افزود: در واقع اکنون گاز داخلی ۶ تا ۷ هزار تومان به ازای هر متر مکعب گاز صادراتی ارزان‌تر عرضه می‌شود.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران در تشریح برنامه های این شرکت برای اصلاح قیمت گاز در بخش داخلی گفت: اصلاح را برای بخش داخلی به گونه ای در نظر گرفته ایم که سوء استفاده کنندگان از گاز، از مصرف کنندگان سنگین و … یارانه گیرندگان پنهان کنترل می شود و ما می توانیم بیش از صرفه جویی در فضا صادر کنیم.

ارزش اجباری انگیزه ای برای استفاده باقی نمی گذارد

محمد حسینی با بیان اینکه قیمت گاز در سایر کشورها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، افزود: به عنوان مثال یک شرکت خصوصی گاز وارد می کند و برای تولید آن از مصرف کننده هزینه می گیرد و برای قیمت خرید باید به آن توجه شود و باید به آن توجه شود. قیمت باشد سازگاری با قیمت های جهانی این نشان می دهد که بخش های تجاری و صنعتی برای بهبود مصرف سوخت انگیزه دارند، در حالی که در ایران قیمت ثابت است و انگیزه ای برای بهبود مصرف وجود ندارد.

وی برای بخش داخلی توضیح داد: در بخش داخلی ساختمان‌ها در اروپا برچسب انرژی معتبر می‌گیرند که باعث ایجاد انگیزه برای خریداران و سازندگان می‌شود، در حالی که در کشور ما ساختمان نوزدهم ملی علی‌رغم موضوع مقررات، حداقل مصرف انرژی را به همراه دارد. حتی رعایت نمی شود.

مدیر برنامه ریزی یکپارچه شرکت ملی گاز ایران افزود: اروپا از سال 2000 تا 2020 میانگین شدت انرژی را حدود 20 درصد کاهش داده است در حالی که تولید ناخالص داخلی در همین مدت افزایش یافته است و این دو شاخص متقابل هستند. با توجه به وضعیت عرضه جهانی انرژی در اتحادیه اروپا، مصرف گاز در مقایسه با میانگین سه ساله 15 درصد کاهش یافته است.

تصمیمات بلند مدت برای بهینه سازی مصرف

محمد حسینی با بیان اینکه آمریکا به عنوان بزرگترین تولیدکننده گاز سالانه بیش از 900 میلیارد متر مکعب گاز تولید می کند، گفت: کشور دارای 386 مخزن ذخیره سازی زیرزمینی است. روسیه 23 تانک زیرزمینی، آلمان 47 تانک، اوکراین 13 و ایتالیا 13 تانک با ظرفیت و کارایی بالا دارند، اما کشور ما تنها دو تانک دارد.

وی افزود: در واقع مدیریت تولید و مصرف یک شبه و یک ساله نیست، بلکه مربوط به تصمیم گیری بلندمدت است و توسعه یک مخزن حداقل 6 سال طول می کشد.

مدیر برنامه ریزی یکپارچه شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: با همه این مشکلات، هدف ما توسعه مخازن ذخیره سازی است تا بتوانیم ظرفیت ذخیره سازی را به استانداردهای جهانی برسانیم تا حداقل 10 درصد مصرف و 3 میلیارد از ذخیره سازی تامین شود. به 5.5 میلیارد متر مکعب در سال می رسد.

محمد حسینی درباره برنامه های این شرکت برای بهبود مصرف انرژی نیز گفت: در بخش بهینه سازی، تمام اسناد و مدارک فعالیت کشورهای پیشرفته در این بخش را بررسی کردیم و قرار است این آیین نامه ها و بخشنامه ها بخشی از آن باشد. انشاءالله پس از تایید هیات دولت اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/ت 21
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.