23 میلیارد تومان زکات سال گذشته در قم جمع آوری شد.


به گزارش خبرگزاری فارس، محسن مسعودیان رعد مدیرکل کمیته امداد استان قم به ریاست آیت الله سعیدی در شورای زکات استان قم در خصوص پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس حضرت معصومه (س): زکوٰۃ۔ اقتصاد اسلامی راهبردی برای عدالت اجتماعی و فقرزدایی به عنوان بخشی از نظام است.

وی گفت: سال گذشته پرداخت حدود 12 میلیارد تومان وظیفه و زکات مستحبی را پیش بینی کرده بودیم و تا پایان سال 23 میلیارد تومان زکات جمع آوری کرده بودیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قم با بیان اینکه در تلاش هستیم تا در راستای توسعه معیار زکات کارهای لازم را انجام دهیم، افزود: حدود 10 درصد از وجوه جمع آوری شده زکات و حدود 10 درصد در مجموع این زکات است. طبیعی است و حدود 80 درصد زکات مستحبی است که در بحث کمک به محرومان به ویژه در ناراحتی های قلبی جمع آوری شده است.

وی با اشاره به اینکه درصدد سنجش ظرفیت زکات هستیم، گفت: قسمت عمده زکات واجب مربوط به امور کشاورزی و قسمت کمی مربوط به امور دام و قسمت کمی مربوط به سایر واجبات است. به در حالي كه قم مركز دامپروري است.» اين كشور يك كشور است و بايد توانايي آن در پرداخت زكات مشخص شود.

مسعود رعد گفت: در بحث انفاق زکات و استفاده از آن همانطور که در آیات قرآن آمده است زکات باید بر اساس انسان سازی و ایمان و سپس توانمندسازی باشد سعی کنید توانمند شوید. احترام به دست آورید، نه تحقیر و وابستگی.

وی با اشاره به ظرفیت معنوی زکات گفت: با کمک امام کهک کهک الگویی را در این شهرستان طراحی کرده ایم که در آن برای هر روستا یک مدیر زکات تعیین شده و موضوعات مختلفی از جمله شمولیت مشخص شده است. زیرساخت های اشتغال و توسعه روستایی در این شبکه.

حجت الاسلام زرین نژاد رئیس ستاد زکات استان قم گفت: نکته اصلی بیانیه مرحله دوم انقلاب اجتماعی شدن و شبکه سازی است و اگر می خواهیم زکات را در استان ترویج کنیم باید از آن استفاده کنیم. شبکه

وی با اشاره به شبکه زکات در این شهرستان گفت: آمار زکات در استان قم در رتبه آخر کشور قرار دارد اما اگر زکات پرداختی مردم را بشماریم و ثبت کنیم حتما استان قم است. شمارش در بالاست. پرداخت زکات.»

انتهای پیام/ 78023
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.