3 دلیل عالی برای انجام ورزش های هوازی

ورزش هوازی چیست؟ این نوعی ورزش است که باعث می‌شود بدن شما از اکسیژن برای تجزیه گلوکز برای تولید انرژی استفاده کند، همچنین ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، باعث می‌شود سریع‌تر نفس بکشید و عرق کنید. تمرینات قلبی خوب شامل دویدن، دویدن، شنا، دوچرخه سواری، رقص هوازی و تمرینات استپ هوازی است. ورزش هوازی به قوی نگه داشتن قلب و ریه های شما کمک می کند و با کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی و دیابت، به بدن سالم تر کمک می کند. ورزش هوازی چربی می سوزاند، به کاهش وزن کمک می کند و حتی ممکن است به کاهش خطر زوال عقل کمک کند!

مغز خود را به کار بیاندازید

وقتی ورزش هوازی انجام می دهید، از تمام عضلات بزرگ کل بدن خود استفاده می کنید. به زودی سریع‌تر نفس می‌کشید، ضربان قلبتان افزایش می‌یابد و شروع به عرق کردن می‌کنید. تنفس سریع‌تر و عمیق‌تر، میزان اکسیژن موجود برای سلول‌ها را افزایش می‌دهد تا هنگام تجزیه گلوکز برای انرژی از آن استفاده کنند. رگ‌های خونی شما نیز گشاد می‌شوند تا خون سریع‌تر و راحت‌تر به عضلات شما برسد و مواد زائد را از سلول‌ها دور کند. ورزش هوازی علاوه بر اینکه به عضلات و سیستم قلبی عروقی شما تمرین خوبی می دهد، باعث می شود مغز شما تعدادی مواد شیمیایی مفید را آزاد کند. مغز شما ماده‌ای به نام اندورفین ترشح می‌کند که به طور طبیعی درد را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد حس خوب و حتی سرخوشی می‌شود. اندورفین همچنین به کاهش استرس و تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می کند. هنگامی که قلب شما پمپاژ می کند و رگ های خونی شما گشاد می شوند، آندورفین ها از طریق سیستم شما عبور می کنند. بعد از حدود 30 دقیقه ورزش هوازی، باید احساس خستگی کنید اما عالی!

قلب و ریه های سالم

ورزش های هوازی قلب و ریه های شما را تقویت می کند و ظرفیت و کارایی آنها را بهبود می بخشد. ضربان قلب سالم زمانی که در حال استراحت هستید با سرعت کمتری می زند. فشار خون شما پایین تر خواهد بود و تنفس شما باید راحت تر شود. قلب و ریه‌های شما می‌توانند بدون توجه به سن یا سطح فعلی آمادگی جسمانی، از تمرینات هوازی منظم بهره ببرند. آهسته شروع کنید و ۵ تا ۱۰ دقیقه یک روز در میان ورزش کنید و به تدریج مدت زمان ورزش را افزایش دهید. سعی کنید یک روز در میان به مدت 10 تا 15 دقیقه دوچرخه سواری کنید یا به مدت 15 دقیقه پیاده روی کنید و زمان ورزش را در هر روز 5 دقیقه افزایش دهید. اگر فعال نبوده اید یا هرگز فعالیت بدنی نداشته اید، یا اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید، قبل از شروع هر برنامه ورزشی حتما برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید.

کاهش وزن

ورزش هوازی منظم و رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش وزن سریع کمک کند. ورزش هایی که باعث پمپاژ قلب و جریان خون می شوند می توانند به سوزاندن چربی اضافی به عنوان سوخت کمک کنند. یک پوند چربی معادل 3500 کالری است. برای از دست دادن 1 پوند چربی بدن، باید 3500 کالری بیشتر از آنچه مصرف می کنید بسوزانید. ورزش هوازی همراه با رژیم غذایی کم کالری و سالم راهی بسیار کارآمد برای سوزاندن چربی بدن است! یک فرد به طور متوسط ​​می تواند بیش از 530 کالری در ساعت با انجام تمرینات هوازی پر تاثیر بسوزاند. با طناب زدن یا دویدن می توانید بین 600 تا 800 کالری بسوزانید.

رژیم لاغری سریع