67 هزار جانباز شیمیایی در کشور وجود دارد که 90 درصد آنها زنده هستند.


سعید عطاری مدیرکل مجروحیت شیمیایی بنیاد شهید و امور سربازان وظیفه در گفت و گو با خبرنگار گروه مقاومت خبرگزاری فارس با اشاره به سالگرد بمباران شیمیایی سردشت و جانبازان شهید تاکید بر نگاه های ویژه گفت: . این بنیاد گفت: آیا کمیسیون پزشکی بنیاد شهید وجود دارد، بدیهی است بر اساس مدارک به دست آمده، این کمیسیون درصد جانباختگان شیمیایی را مشخص می کند. کمیسیون پزشکی تاکنون به 67 هزار نفر به عنوان جانبازان شیمیایی اعطا کرده است.

چند شیمیایی شهید کردیم؟

وی افزود: در حال حاضر 60 هزار جانباز شیمیایی در قید حیات هستند که حدود 1200 نفر از آنها زن هستند. تاکنون حدود 7000 جانباز شیمیایی شهید و یا به رحمت الهی پیوسته اند.

عطاری با اشاره به توزیع جانبازان شیمیایی بر اساس شدت جراحات بیان کرد: جانبازان شیمیایی بر اساس شدت جراحات شناسایی و به سه دسته شدید، متوسط ​​و خفیف، تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی تقسیم بندی شده اند. ” و توانبخشی لازم را انجام دهید.

650 قربانی جنگ شیمیایی داریم.

وی گفت: 650 قربانی شدید جنگ شیمیایی داریم.

6000 قربانی جنگ شیمیایی تحت برنامه مراقبت های بهداشتی قرار می گیرند.

مدیرکل مجروحان شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در نظر داریم در قالب برنامه ویژه پایش بهداشتی، تمامی 6000 جانباز شیمیایی شدید و متوسط ​​را در سراسر کشور تحت پوشش قرار دهیم.

وی افزود: با توجه به اینکه اثرات شیمیایی باعث آسیب شدید به سه عضو ریه، چشم و پوست می شود، همکاری آنها در مرحله اول برای تدوین راهنمای بالینی بیماری های مرتبط با این سه حوزه است.دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از سال 1393 تا 1395، راهنمای بالینی بیماری های چشمی در پسماندهای شیمیایی را تهیه و مورد مراجعه وزارت بهداشت قرار گرفت.

میانگین سنی قربانیان جنگ شیمیایی 58 سال است.

عطاری افزود: در حال همکاری و برنامه ریزی برای تدوین راهنمای بالینی بیماری های ریوی در پسماندهای شیمیایی با همکاری وزارت بهداشت و مراکز دانشگاهی هستیم. البته از آنجایی که میانگین سنی قربانیان جنگ شیمیایی 58 سال است، در طرح ویژه مراقبت های بهداشتی امسال بر مسائل مربوط به سالمندی از جمله سلامت قلب و سلامت روان تمرکز خواهد شد.

وی گفت: امسال نیز در حوزه آموزش برنامه هایی برای این جانبازان و خانواده هایشان در فضای مجازی تدوین و ارائه می شود. ارتباط مستمر با تشکل های جانبازان شیمیایی و پایش، به روز رسانی و اصلاح داده ها و اطلاعات این جانبازان از دیگر اقدامات اداره کل مجروحان شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید.