Shilajit – موارد استفاده و فواید

طبق افسانه‌های معروف در هند، شیلاجیت را شهد یا امریت خداوند می‌دانند که به بشر داده شده تا زندگی جوانی داشته باشد و برای همیشه جاودانه شود. شیلاجیت که معمولاً شیلاجیتو نامیده می شود، در اصطلاح آیورودا شیلاجیتو نوعی رزین است که به دلیل اثر گرمایی خورشید در تابستان از کوه های هیمالیا بیرون می ریزد. رنگ آن قهوه ای کم رنگ تا قهوه ای مایل به سیاه است. این رزین از نظر بافت نرم، لزج در لمس، خالص و سنگین است. در آب محلول است. نام‌های دیگری که شیلاجیت به آن‌ها معروف است، آسفالت، زمین معدنی و گیرج است.

شیلاجیت محصول نهایی مواد گیاهی است که قرن ها پیش تجزیه شده و در کوه ها ریخته شده و در اثر فشار در کوه ها حفظ شده است. شیلاجیت در منطقه هیمالیا به ویژه در نپال، بوتان و تبت و منطقه کومائون در هند یافت می شود.

شیلاجیتو را دارای اوشان ویریا می دانند، یعنی دارای قدرت گرمی است که باعث می شود با بیماری های ناشی از اختلال واتا مبارزه کند. دارای کاتو، تیکت و کشایا راسا و دارای خواص لاغو (سبک) و روکش (خشک) است که به آن کمک می کند تا به نحوی عمل کند. شیلاجیت به دلیل وجود این خواص به عنوان سرکوب کننده واتا و کافا عمل می کند و به تعدیل پیتا دوشا نیز کمک می کند. گفته می شود که شیلاجیت حاوی بسیاری از مواد بیوشیمیایی، عمدتا اسید فولویک است، اما اسید هیومیک، اسیدهای اورونیک، اسید هیپوریک، بنزوپیرون ها، گلیکوزیدهای فنولیک و اسید آمینه نیز وجود دارد. شیلاجیت هرگز نباید به صورت خام مصرف شود، ابتدا آن را تصفیه کرده و سپس استفاده می شود.

شیلاجیت به طور گسترده در تهیه داروهای آیورودا استفاده می شود و به عنوان یکی از مهم ترین مواد در سیستم پزشکی آیورودا در نظر گرفته می شود. این بخشی از داروهای معروف آیورودا مانند چاندرارابا واتی، آروگیا واردانی واتی و مهمتر از همه چاوانپراش است. به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و در نتیجه پیری را به تاخیر می اندازد.

شیلاجیت در تعدادی از بیماری ها به شرح زیر مشخص شده است: –

شیلاجیتو به دلیل قدرت اوشان ویریا دارای خواصی است که درد را سرکوب می کند، زیرا مستقیماً روی واتا تأثیر می گذارد و در نتیجه به سرکوب آن کمک می کند، زیرا علت شروع درد است.

یک درمان بسیار خوب در شرایط آرتریت مانند آرتریت روماتوئید، آرتروز، نقرس و سایر مشکلات مرتبط با مفاصل و کمردرد

در هر نوع آسیب و درد عضلانی اثر تسکین دهنده بسیار خوبی دارد

به دلیل خاصیت مشابهی که در بالا ذکر شد گفته می شود شیلاجیت به عنوان ماده ضد التهابی عمل می کند. عملکرد آن بسیار شبیه به عملکرد بتامتازون یک گلوکوکورتوکوید است.

شیلاجیت به عنوان عاملی در نظر گرفته می شود که به تقویت سیستم عصبی ما در آنجا کمک می کند و در اختلالات عصبی مانند فلج، همی پلژی و غیره بسیار مفید است.

· شیلاجیت به عنوان داروی انتخابی در اختلالاتی مانند افسردگی، استرس روانی، صرع و خستگی روانی در نظر گرفته می شود.

· Shilajit به ارتقای سطح هوش کمک می کند و همچنین در ارتقای تمرکز ذهنی کار می کند و در نتیجه مهارت های یادگیری را افزایش می دهد.

· نتایج شگفت انگیزی در اختلالات شکمی مانند درد، ورم معده، سوء هاضمه و یبوست دیده شده است.

· نتایج خوبی در مشکلات مربوط به شمع و فیستول مشاهده شده است.

· به عملکرد طبیعی کبد کمک می کند، بنابراین به ترشح مناسب تمام آب میوه ها و آنزیم های مهم برای متابولیسم مناسب در بدن کمک می کند.

· به دلیل خاصیت ضد میکروبی به تصفیه خون کمک می کند.

· یکی دیگر از کاربردهای شیلاجیت این است که علیه هر میکروارگانیسمی عمل می کند، از این رو دارای اثر ضد میکروبی است، بنابراین به رهایی بدن از هر نوع تهاجم خارجی کمک می کند.

· به ایجاد ایمنی طبیعی بدن کمک می کند و در نتیجه در تامین قدرت طبیعی بدن مفید است.

· در بیماری های مربوط به قلب بسیار موثر است زیرا یک تعدیل کننده پیتا است

· شیلاجیت با رساندن آن به سطح طبیعی در کنترل سطح فشار خون نیز موثر است.

به عنوان یک سرکوب کننده کافا عمل می کند، بنابراین به مقابله با سرفه کمک می کند و به ترشح خلط از دستگاه تنفسی کمک می کند. همچنین در شرایط آسم موثر است

.

· گیاه بسیار مهم در سیستم طب آیورودا که به افزایش قدرت کمک می کند

و قدرت استقامت در مردان این ماده به عنوان یک عامل تقویت کننده جنسی عمل می کند و در نتیجه به افزایش تعداد اسپرم کمک می کند و همچنین به بهبود کیفیت اسپرم کمک می کند. همچنین به تنظیم هورمون های جنسی برای عملکرد مناسب کمک می کند. به عنوان ویاگرای هندی در نظر گرفته شده است زیرا در تقویت قوای جنسی بسیار مفید است.

Shilajit به خوبی در درمان موارد دیابت استفاده می شود، زیرا در متابولیسم گلوکز در جریان خون بسیار مفید است.

· در موارد کلیوی اکیداً توصیه می شود، زیرا به دلیل خاصیت tickt rasa در خرد کردن سنگ ها بسیار مؤثر است. همچنین برای تقویت عملکرد صحیح کلیه ها مفید است.

· نتایج خوبی در عفونت دستگاه ادراری نیز دیده شده است و به تسکین علائمی مانند بد ادراری و سوزش ادرار کمک می کند.

· هنگامی که شیلاجیت در medo roga (چاقی) استفاده می شود، نتایج عالی کشف شده است. این خاصیت را به دلیل خاصیت لغو (سبک) و رخش (خشک) دارد. به از بین بردن چربی اضافی انباشته شده در بدن کمک می کند و در نتیجه به ظاهری باریک و سالم برای بدن کمک می کند.

· شیلاجیت در بیمارانی که ضعیف هستند یا پس از بیماری طولانی مدت یا هر عمل جراحی بهبود می یابند به شدت توصیه می شود.

شیلاجیت به مکمل های معدنی (مانند فسفر، کلسیم و منیزیم) و کمبود ویتامین در بدن کمک می کند.

· شیلاجیت به بدن نیرو می بخشد و توسط آچاریا چارک، شفا دهنده بزرگ آیورودای هندی به عنوان راسایان یاد شده است و استفاده روزانه از آن را برای حفظ قوای جسمی و روحی و حفظ جوانی و رسیدن به طول عمر توصیه کرده است.

با مراجعه به http://www.morphemeremedies.com درباره شیلاجیت ضد پیری، گیاه آفرودیزیاک، احساس جوانی، افزایش میل جنسی، موارد استفاده و فواید بیشتر بدانید.