ابتکارات عمده دخانیات تلاش ها برای پایان دادن به قاچاق دخانیات را تضعیف می کند


فیلیپ موریس بین المللی (PMI) در حال بازگشت است. غول تنباکو به تازگی افتتاح شده است دور دیگر تأمین مالی سازمان های غیردولتی که ظاهراً برای مبارزه با تجارت غیرقانونی کالاهای مصرفی ، از جمله داروها ، لوازم الکترونیکی و البته تنباکو تلاش می کنند. سومین دور از این نوع که توسط PMI سازماندهی شد ، به دلیل آشکار بودن پرده دود ، از سوی کارشناسان بهداشت عمومی دچار شک و تردید شد تاثیر SME است.

به هر حال ، این یک راز آشکار است که این کمپین در توزیع نقدینگی صنعت در برنامه های کالج در سراسر جهان ، تضعیف استقلال آن و مشروعیت بخشیدن به مطالعات تأمین شده توسط صنعت که پس از آن انجام می شود ، نقش داشت. مجلات علمی معتبربه

یک سابقه صنعتی ثابت برای چنین مداخلات وجود دارد. علاوه بر تغذیه آکادمی با تحقیقات دوستانه صنعت ، ایجاد گروه های خط مقدم مانند بنیاد جهانی بدون دود (FSFW) با حمایت PMI نشان دهنده ادامه یک فریب ده ها ساله است که برنامه پایدار Big Tobacco را مخفی می کند: گیج کننده پیام عمومی ، ایجاد تردید در مورد تحقیقات علمی واقعی و به تعویق انداختن اقدامات کنترل دخانیات.

یک الگوی خانوادگی

این یک رویکرد PR-the-door است که دائماً با مشارکت مکرر Big Tobacco در فعالیتهای گسترده قاچاق که محصولات خود را شامل می شود ، واژگون می شود. موافق با بانک جهانی تخمین زده می شود که از هر ده نخ سیگار یک سال در بازار سیاه به سر می برد ، در حالی که گروه تحقیقاتی کنترل دخانیات در انگلیس تجزیه و تحلیل می کند دانشگاه باث نشان داده است که بیش از 70 درصد سیگارهای تجاری غیرقانونی توسط خود صنعت دخانیات تأمین می شود.

همین چند ماه پیش ، یک پروژه گزارش جنایت سازمان یافته و فساد (OCCRP) پژوهش در فعالیت های PMI در غرب آفریقا ، او عملیات قاچاق گسترده ای را شامل شد که شامل نماینده ارشد این شرکت در بورکینافاسو ، آپولینر کامپائوره ​​بود. Compaoré که شرکتش تنها توزیع کننده محصولات PMI در بورکینافاسو است و سالها به عنوان “رئیس کارفرمایان” شناخته می شود ، متهم به قاچاق دود مارک ماربرو در شش کشور از ساحل عاج تا لیبی است.

شواهد نشان می دهد که تمام اقدامات وی توسط PMI و حتی دیگران تحریم شده است تنباکو عالی شرکت ها ، از جمله ژاپن بین المللی دخانیات (JTI) ، از این شبکه تجارت غیرقانونی آگاه بودند. PMI به طور طبیعی هرگونه ارتباط با قاچاق را – چه به Compaoré وصل باشد یا نه – رد می کند ، اگرچه این امر معتبر نیست: طبق فرم ، این شرکت 1.25 میلیون دلار به کمیسیون اروپا پرداخت کرده است توافق در سال 2004 به دنبال شکایات مشابه و قول داد که نه تنها نظارت بر زنجیره های تأمین آن را تضمین کند بلکه در مبارزه با آن نیز کمک خواهد کرد قاچاق تنباکوبه

تضعیف اقدامات کنترل دخانیات

اما 17 سال بعد ، شواهد کمی از اصلاحات وجود دارد. در عوض ، تعداد زیادی شواهد نشان می دهد که چگونه همه تولیدکنندگان اصلی ، از جمله PMI ، British American Tobacco (BAT) ، Imperial Brands و JTI ، پشت پرده تلاش می کنند تا بر سیاست دخانیات در منبع تأثیر بگذارند.

این امر در رابطه با WHO مشهود بود کنوانسیون چارچوب کنترل دخانیات (FCTC) که در سال 2005 برای کاهش عرضه و تقاضای محصولات دخانی معرفی شد. یکی از تعهدات اعلام شده آن حفاظت از سیاست های بهداشت عمومی در برابر دخالت ذینفعان است. اما در تلاش برای کاهش دامنه FCTC ، PMI مطرح شده است سفارش کاغذ سفید پتانسیل ایجاد “ظرفیت سازمان های غیردولتی” را برای مقابله با احساسات فزاینده ضد دخانیات در WHO بررسی کنید. این صنعت در طول سالها تلاش کرده است تا نفوذ خود را گسترش دهد و با دولتهایی که آنها را “دوستدار دخانیات” می دانند روابط خود را تضعیف کند ، FCTC را تضعیف کند.

اسب تروجان بزرگ توتون و تنباکو

بیشتر تلاش های لابی بر نیاز FCTC برای یک سیستم ردیابی و ردیابی قابل اعتماد متمرکز شده است ، که کشورهای امضاکننده می توانند از آنها برای شناسایی محصولات غیرقانونی دخانیات و حذف آنها از بازار استفاده کنند. منطقی است که چنین سیستمی مستقل از Big Tobacco توسعه یابد ، اگرچه این امر صنعت را متوقف نکرده است درگیر لابی شدید “سیستم ردیابی و ردیابی خود (Codentify) را به عنوان استاندارد شناخته شده بین المللی تبلیغ کند.”

Codentify در واقع توسط PMI توسعه داده شد قبل از اینکه به یک شرکت شخص ثالث به نام Inexto منتقل شود تا منشاء خود را در صنعت دخانیات پنهان کند. Inexte به خودی خود است اجرا کن توسط مدیران سابق در صنعت دخانیات ، به این معنی که Codentify بیشتر یک اسب تروا برای صنعت است تا یک راه حل واقعی برای قاچاق دخانیات.

کارشناسان معتقدند که به راحتی می توان کد ها را به خطر انداخت ، زیرا سیستم نمی تواند بین کد های معتبر و تقلبی تمایزی قائل شود و این اساساً یک سلاح ناتوان در جنگ با قاچاق است. برخی دیگر پیشنهاد می کنند که سیستم حتی ممکن است شامل شود ویژگی های پنهان توسط صنعت دخانیات کنترل می شود و برای دستکاری بازار به نفع خود طراحی شده است.

تخریب نما

سیاست گذاران در سراسر جهان باید بدانند اطلاعاتی که برای تصویب قوانین کنترل دخانیات استفاده می کنند از کجا آمده است. اما همانطور که دسیسه های Big Tobacco نشان می دهد ، به عنوان روزهای تأمین مالی مکرر آن برای سازمان های غیردولتی ، تشخیص اطلاعات واقعی که به نفع سلامت عمومی اسب های تروا ساخته شده است ، تا حدودی آسان نیست.

این بدان معناست که تولیدکنندگان دخانیات مدتهاست توانسته اند یک بازی دوگانه انجام دهند و متعهد شده اند که شفافیت و زنجیره های تأمین مشروع را همچنان ادامه دهند. بازار را سیل می کند با محصولات غیرقانونی تنباکو در جرایم آشکار الزام آور توافقنامه های مبارزه با قاچاق کالا با سازمان های بین المللی از جمله اتحادیه اروپا

اگر این کار متوقف شود ، ما باید از مردم به عنوان PMI و BAT استفاده کنیم و شرمنده باشیم که بر خلاف منافع میلیون ها نفر عمل کنیم.

اگر علاقمند به نوشتن برای International Policy Digest هستید ، به ما ایمیل کنید [email protected]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *