تغذیه موقت – رژیم غذایی برای کاهش وزن


تغذیه موقت
تغذیه موقت

زمان بندی: نحوه کاهش وزن با برنامه ریزی وعده های غذایی

کاهش وزن و تغذیه سالم سه رکن هستند: آنچه می خورید (با کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و هنگامی که می خورید (زمان). اگرچه دو مورد اول همیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته اند ، اما ما اغلب از مورد سوم غفلت می کنیم.

چه در محل کار باشیم و چه در مهمانی بیرون ، تأخیر در خوردن غذا بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه موقت چیست؟

تغذیه موقت در مورد همگام سازی الگوهای غذایی با ساعت بیولوژیکی است. بدن علاوه بر ساعت تولید مثل ، ریتم ها و چرخه های زیادی را دنبال می کند ، مانند چرخه خواب و بیداری ، ریتم هورمونی ، ریتم انتقال دهنده های عصبی و الگوها. غذا بخورید (به یاد داشته باشید وقتی هر روز یک میان وعده می خورید چه حسی دارد؟).

تغذیه موقت توسط یک متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلابوس و پروفسور ژان روبرت راپین در سال 1986 ایجاد شد و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون کار می کند ، بنابراین بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک ساعت غذا بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل متخصصان طب چینی توصیه می کنند که درمان های خاصی در ساعات خاصی از روز انجام شود).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته فوق فوقانی (SCN) است که ساعت بدن ما را کنترل می کند و دائماً از تغییرات بدن ، رفتار و محیط خارجی مطلع است. این ساعت اصلی همچنین ساعت محیطی را در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ، معده و ریه ها کنترل می کند.

بر اساس مطالعه The Big Breakfast ، تغذیه موقتی بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه بیان می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که بیشترین فواید تغذیه ای به دست آید. این مطالعه همچنین اشاره می کند که صبحانه شما باید سنگین و مملو از غذاهای غنی از انرژی باشد ، در حالی که صبحانه شما باید کم کالری باشد.

مطالعه دیگری می گوید که یک وعده غذایی سنگین در شب منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند ژنهایی را تنظیم کند که ساعت بیولوژیکی بدن را تنظیم می کند و در نهایت باعث افزایش سطح قند خون بعد از وعده غذایی بعدی می شود.

اگر تصمیم بگیرید که ارزان قیمت شوید و پهنای باند پایینی را به خطر بیندازید ، فقط فریب خواهید خورد. فاصله بین صبحانه تا ناهار و شام تا شام باید 4 تا 5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی ذخیره شده تجزیه شود.

کارگران شیفت به دلیل تغییر در چرخه بیولوژیکی خود (چرخه خواب / بیداری و چرخه غذا خوردن / ناشتا) در معرض افزایش وزن و بیماریهای متابولیک هستند.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند چندین اثر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر مواد مغذی

حداکثر فواید مواد مغذی جذب شده

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *