همانژیوسارکوم: یک سرطان سگ (معمولاً) خاموش و کشنده

ماه نوامبر ماه آگاهی از سرطان حیوان خانگی است. یکی از کشنده ترین سرطان های سگ ، همانژیوسارکوم یا سرطان رگ های خونی است. همانژیوسارکوم می تواند به عنوان سرطان پوست ظاهر شود که اگر به موقع تشخیص داده شود یا با سرطان اندام های داخلی ، به ویژه طحال یا قلب ، درمان می شود. پیش آگهی برای همانژیوسارکوم طحال یا قلب بسیار ضعیف است ، حتی با درمان تهاجمی ، زیرا اغلب اولین علامت هر مشکلی زمانی است که تومور پاره می شود و باعث خونریزی داخلی گسترده می شود. یک عارضه اضافی از این واقعیت ناشی می شود که از آنجا که سرطان عروق خونی است ، سلولهای سرطانی معمولاً در زمان تشخیص به سایر مناطق بدن گسترش می یابد. در نتیجه ، متوسط ​​زمان زنده ماندن تومورهای داخلی پس از تشخیص در هفته ها یا ماه ها حتی با جراحی و شیمی درمانی اندازه گیری می شود. Hemangiosarcoma می تواند در هر نژادی رخ دهد ، اما یک پیش شناسایی در سگهای ژرمن شپرد ، لابرادور رتریور و گلدن رتریور وجود دارد. در حلقه خودم از دوستان پدر و مادر حیوان خانگی ، سال گذشته ما یک هاسکی سیبری ، یک چوپان استرالیایی ، یک گلدن رتریور و یک پودل مینیاتوری خودم ، Tiny ، را در برابر همانژیوسارکوم از دست دادیم.

علائم و نشانه هایی که باید در نظر گرفته شود چیست؟ در مورد تومورهای مبتنی بر پوست ، دامپزشک شما باید هر گونه رشد غیر معمول پوست را در صورت مشکوک بودن به سرطان ارزیابی کند. ایده خوبی است که به طور مکرر پوست حیوان خانگی خود را بررسی کنید ، به خصوص در سنین بالا ، تا ببینید آیا برجستگی یا برجستگی غیرطبیعی وجود دارد یا خیر. بسیاری از آنها خوش خیم هستند ، اما تنها دامپزشک و پاتولوژیست شما می توانند رشد سرطان پوست را تشخیص دهند.

برای سرطان اندام های داخلی ، علائم می توانند بسیار ظریف تر و گاهی اوقات وجود نداشته باشند. در شکل قلبی همانژیوسارکوم ، شما ممکن است متوجه ضعف ، کاهش وزن ، از دست دادن اشتها ، مشکل در تنفس یا مشکل در بهبودی پس از هر نوع فشار شوید. همه ممکن است نشانه هایی از پیری ساده ، سایر مشکلات قلبی یا ریوی یا رشد تومور باشد. باز هم ، مراجعه به دامپزشک به منظور انجام اشعه ایکس ، سونوگرافی ، سی تی اسکن یا سایر تشخیص ها برای تعیین علت مشکل است. در صورت عدم تشخیص ، تومور قلب در نهایت پاره می شود و باعث خونریزی داخلی گسترده می شود.

در شکل طحال همانژیوسارکوم ، مگر اینکه تومور بسیار بزرگ باشد و در معاینه شکم احساس شود ، اولین علامت هشدار دهنده ممکن است هنگام پارگی تومور ، فروپاشی کامل باشد. در مورد تینی ، او یک شب در خانه “ضعف پیرمرد” را بیشتر از حد معمول نشان داد و قادر به بلند شدن نبود. او در آن زمان هفده ساله بود و به دلیل از دست دادن تون عضلانی مرتبط با افزایش سن ، شکم برآمدگی داشت. من به زودی به کلینیک اورژانس دامپزشکی رفتم (او هرگز نتوانست در ساعات معمول کلینیک دامپزشکی شرایط اضطراری داشته باشد) ، جایی که پزشک به سرعت شکم او را لمس کرد و مایع خون را خارج کرد. او در مورد شبهات خود مبنی بر پارگی تومور طحال با من صحبت کرد و برای تایید تشخیص سونوگرافی توصیه کرد. سونوگرافی طحال بسیار بزرگ و همچنین برخی نقاط مشکوک روی کبد را نشان داد. ما در مورد دو گزینه بحث می کنیم: جراحی برای برداشتن طحال و قسمت های مشکوک کبد یا اتانازی. با توجه به سن و همه عوارض احتمالی ، تصمیم سختی برای خداحافظی گرفتیم.

اما وقتی تینی را برای آخرین روش به اتاق آوردند ، او به طور معجزه آسایی از سقوط خود رهایی یافت ، از دیدن ما بسیار هیجان زده شد و شروع به درخواست از ما کرد تا با او بازی کنیم. دامپزشک مشکوک بود که خونریزی داخلی متوقف شده و دوباره تزریق کرده است. پس از بحث بیشتر در مورد گزینه های دیگر و بر اساس این واقعیت که به نظر می رسید به ما می گوید هنوز آمادگی رفتن را ندارد ، او را به خانه آوردیم و صبح فردا ویزیت تخصصی را برنامه ریزی کردیم.

تینی عمل جراحی طحال و لوبکتومی جزئی کبد را انجام داد و تحت درجه جراحی خوبی قرار گرفت ، مخصوصاً برای سن او. ما یک دوز کوتاه و کم شیمی درمانی را انتخاب کردیم و تا پایان عمر او چندین داروی خفیف مانند داکسی سایکلین و دراماکس برای جلوگیری از سرطان استفاده کرد. او علاوه بر طب غربی ، طب سوزنی و فرمولاسیون گیاهی چینی نیز دریافت کرد. با وجود شش ماه یا کمتر که اکثر بیماران مبتلا به همانژیوسارکوم زنده ماندند ، تینی دو سال و نیم دیگر زندگی کرد تا اینکه سرطان به مغز و دهان او سرایت کرد. هنگامی که او در خوردن غذا دچار مشکل شد و دچار تشنج شد ، زمان آن فرا رسیده بود که به او کمک کنیم از “پل رنگین کمان” عبور کند. نتیجه و بقای او با کیفیت خوب زندگی به طور غیرمعمول مثبت بود ، اما او رزمنده ای با اراده قوی برای زندگی بود.

بقا در همانژیوسارکوم تا حد زیادی بستگی به زودرس آن دارد و اینکه آیا این یک ضایعه سطحی / پوستی است نه یک تومور داخلی. گزینه های درمانی می تواند محدود باشد ، به ویژه اگر تومور شکسته شود و تشخیص ، جراحی و شیمی درمانی گران باشد. شما سگ خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید و در بهترین موقعیت هستید که تصمیمات آگاهانه بگیرید (با کمک دامپزشک خود) در مورد اینکه در صورت برخورد این سرطان کشنده با سگ شما چگونه بهترین رفتار را انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *